Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila v České u Brna

Autor: Pavel Jura
Adresa: Nádavky IV, Česká, Česká republika | mapa
Projekt: 2008-09 Realizace: 2009-11
Plocha pozemku: 840 m²

Zadáním byla stavba pro manželský pár, s příležitostným pobytem dospívajících potomků. Cílem návrhu pak byla moderní vila, v rámci možností pozemku s rozlohou přibližně 840 m² a v kontextu lokality stavby.
Podstatným jménem „vila“ nemám na mysli  „velký rodinný dům“  (ani ten s bazénem ne),  jak bývá často zaměňováno. Přívlastkem „moderní“ v žádném případě není míněno módní či novátorské, stejně tak tento pojem nelze vnímat jako protiklad „tradičního“. Soudobá podoba stavby (jako cíl návrhu) neznamená v této úvaze negaci tradičních principů, ale naopak jejich využití, jak při koncipování půdorysu, tak i materiálového a objemového řešení stavby.
Cílem návrhu byla stavba, která pečlivým dispozičním řešením a kvalitou materiálů poskytne noblesní prostor pro život svých obyvatel, stavba která bude trvanlivá soudobou a přiměřenou formou.
Stavba vily je koncipována na pěti různých výškových úrovních – polopatrech. Úrovně jednotlivých polopater odpovídají mírnému sklonu pozemku a zajišťují optimální provozní propojení či naopak oddělení dispozice s venkovním prostorem. Uspořádání úrovní do polopater zároveň rozděluje / spojuje jednotlivé provozní části stavby. Jednotícím prvkem polopater (provozů)  i těžištěm celého domu  je převýšená schodišťová hala v jádru dispozice.  
Celý půdorys stavby je založen na jednotném modulu, rozmístění jednotlivých provozů logicky sleduje i orientaci vůči světovým stranám. Na jih do zahrady jsou orientovány všechny obytné místnosti s velkými okny (tepelnými zisky). Samostatný pokoj syna se sociálním zázemím je umístěn odděleně s orientací na západní stranu. Na sever do ulice jsou důsledně orientovány provozy zázemí s minimem oken (ochlazovaných ploch).
Objemové řešení je určeno konceptem jednotlivých úrovní, definuje figuru stavby s jasným vztahem k zemi. Jižní fasáda je stíněna přesahem střechy, což zároveň poskytuje uživatelům určitý vnější krytý prostor, přechod mezi interiérem a zahradou.
Materiály, použité na vnějším líci stavby, respektují vztah jednotlivých úrovní k terénu. Fasáda nejnižší úrovně je navržena s masivním pískovcovým zdivem, střední úroveň ve světlé omítce probarvené ve hmotě, nejvyšší střešní nástavba je obložena sibiřským modřínem.
Masivní kamenné zdivo obytných prostor v přízemí společně s přesahem střechy zajišťuje příjemné klima  v letních měsících, velké prosklené plochy naopak přispějí k tepelným ziskům v přechodném období.
Interiér domu nehýří barvami, není ani výstavkou současných designových kusů mobiliáře či doplňků - nestane se tak budoucím skanzenem těchto rekvizit. Poskytuje však dostatečně klidný a stabilní rámec pro každodenní život svých obyvatel.


Literatura

Projekt
Fotografie
Martin Vlček
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 07.10.12
Návštěvnost: 77737 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Pěkné Kateřina Mališová 13.10.11 10:38
noblesný priestor Lamik 14.10.11 18:16
Pěkné hajek97 16.10.11 20:12
Pekne maxim77 23.02.12 10:12
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.