Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům ve Štěpánovicích

Autor: Jaromír Sedlák
Adresa: Štěpánovice, Česká republika | mapa
Náklady: 4 500 000 CZK Projekt: 2006
Realizace: 2007 - 2010

Obec Štěpánovice najdeme ve východní části Českomoravské vrchoviny, severozápadním směrem od města Tišnova. Obec se rozkládá podél toku řeky Svratky a je obklopena zalesněnými stráněmi vrcholků přírodního parku Svratecká hornatina.

Novostavba rodinného domu je složena ze dvou kontrastních objemů - cihlově červené obytné části s valbovou střechou a bílé garáže s plochou střechou. Obě tělesa jsou navzájem dynamicky posunuta, čímž je vymezen poměrně velkorysý předprostor vstupního průčelí a důstojný odstup domu vůči ulici. V případě potřeby je možné dům dále rozšířit přístavbou třetího tělesa směrem do zahrady.

Od počátku návrhu bylo třeba se vyrovnat se skutečností, že forma a objem domu musí splnit regulace a omezení, spojená s polohou v chráněném přírodním území. Rovněž bylo požadováno užití tradiční střešní krytiny - pálené tašky v červeném odstínu, která v obci převažuje. Výhodou valbové střechy je skutečnost, že stírá rozdíl mezi štítovou a boční fasádou a všechna průčelí domu je tak možné vnímat jako kompozičně rovnocenná s důrazem na nárožní perspektivu.

Symetrická valbová střecha ve třicetistupňovém sklonu dává domu klidný, vyrovnaný až klasicistní výraz. Tento dojem je ještě podtržen charakteristickým detailem mírně vyložené subtilní římsy a nadokapního žlabu. 

Diagonální uspořádání fasád umožnilo použít stejný kompoziční vzorec na všech čtyřech stranách budovy tak, abychom při pozorování domu z různých stran a úhlů mohli vnímat obměny stejného motivu, obdobný rytmus a členění, avšak různou hloubku a plasticitu. Jde o princip barokní fugy, v níž základní motiv prochází nejrůznějšími variacemi. Úhlopříčný rytmus, který je společným jmenovatelem exteriéru, dodává fasádám určitou hybnost a směr, aniž bychom ztráceli vědomí řádu.

Barevné členění fasády, podtržené jemnou plasticitou omítky a odstupněnými ostěními může připomenout geometricky jemně členěné klasické fasády či renesanční sgrafito.

Dominantu interiéru tvoří tříramenné schodiště v centrální hale s galerií. Navzdory jednoduché zděné stavební technologii s využitím dřevěných a ocelových prvků se podařilo vytvořit volně plynoucí a jednolitý vnitřní prostor, naplněný během dne proměnlivou hrou světla a stínů. Díky vzájemným průhledům splývá schodiště, obývací pokoj a jídelna v jediný časoprostorový celek, jenž vědomě připomíná kompozice interiérů Adolfa Loose. S tím souvisí také motiv pilířů, sloupů a výrazně prolomených vnitřních nosných zdí, jejichž masivní plastické objemy nelze při návštěvě domu přehlédnout.  Záměrem bylo docílit naléhavé až archetypální působení jednoduchých objemů a hmot. Tento prožitek je umocněn průhledy do zahrady a okolí. Poloha, velikost a tvar oken byly zvoleny tak, aby navazovaly co možná nejsilnější kontakt s atmosférou okolní krajiny.

Obývací pokoj a jídelna s kuchyní mají stropy z mohutných modřínových trámů, pocházejících z dědičných lesů majitele. Prosklené plochy jsou orientovány směrem k výhledu na nedalekou dominantní horu Květnici, známou díky pozoruhodnému jeskynnímu systému.

Obytné místnosti v patře mají jednotný rozměr a tvar, poměr stran blízký čtverci a nadstandardně vysoké stropy, jejichž šikmé podhledy kopírují sklon střechy a mírně připomínají atmosféru kleneb. Navzájem se odlišují pouze proporcí a charakterem oken.

Právě kontrast mezi klasickou uzavřenou hmotou, tíhnoucí k řádu a symetrii, a dynamikou vnitřního prostoru se od počátku stal vůdčím motivem řešení, neboť je zdrojem lehkého napětí, které touží po vyrovnání protikladů a zároveň je neustálou výzvou k dialogu mezi tradičním a současným cítěním.

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 19.09.11
Návštěvnost: 56163 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Strecha Zdenek Sevcik 21.09.11 14:53
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.