Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům

Autor: Markéta Cajthamlová, Lev Lauermann
Adresa: Bažantní 499, Radošovice, Říčany, Česká republika | mapa
Realizace: 8/1998 - 8/1999

Zadáním byla vila pro pětičlennou rodinu na "zelené louce". Pů- vodní představa klientů byla typicky časopisová - dům se šikmou střechou, podkrovím pro děti a otevřenou galerií. Pro řešení byla velmi důležitá soudržnost rodiny, její vzájemná komunikace a také důraz kladený na možnost zde sportovat, pěstovat kulturu těla. Zároveň měli také požadavek na dům jako reprezentativní sídlo. Pochopili, že nemusí mít nutně šikmou střechu a že dům otevřený do krajiny, spojený s přírodou, může navodit pocit volnosti, svobody. Má pak ovšem odlišné atributy od "české chalupy". Koncept přízemního objektu lehce plovoucího nad terénem se najednou zdál jako ideální řešení jak funkčních vazeb, tak začlenění do terénu. Tvar nepravidelného T řeší oddělení dětského křídla, které může být v budoucnu přebudováno na samotný byt, a hlavního křídla se všemi společnými prostorami a se zázemím rodičů. Zvolené materiály odpovídají též pocitu propojení s přírodou. Na fasádě a venkovních roštech je tropické dřevo Kapur, které nepotřebuje žádné ošetření. Kombinace s hliníkovými okny dává stavbě přesnější a modernější výraz. Sokly a zídky jsou doplněny břízolitem.
Na vstupní cestu a do zádveří je užit pískovec, a kromě dětských ložnic, kde leží koberce, jsou v celém domě použity dubové parkety. Vestavěný nábytek a obklady jsou z dubové dýhy přírodní barvy. Na centrální stěně s obloukem je dýha přimořena do šedomodré barvy. Neutrální barevnost je zachována v celém domě tak, aby nerušila dojem prostoru a otevřenosti a propojenosti s přírodou.
Dlouhé diskuse o pocitech z toho, co vzniká, spíše než o tom, co se nám "líbí-nelíbí" nakonec vedly, myslím, k vyváženému výsledku zcela vyhovujícímu životnímu stylu rodiny.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 08.08.09
Návštěvnost: 66577 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.