Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům v Ostopovicích

Autor: TRANSAT architekti | Petr Všetečka, Robert Václavík, Karel Menšík
Adresa: Ostopovice, Česká republika
Projekt: 2005-06 Realizace: 2007
Zastavěná plocha: 210 m² Obestavěný prostor: 1048 m³

Dům obývaný rodinou již ve čtvrté spokojené generaci má vrstevnatou paměť, koncept zásahu je tedy vůči domu nepolemický. V uliční fasádě se architekti o polemiku nepokoušeli vůbec, konzervativní majitelé, podílející se i na samosprávě obce, jim k tomu ostatně ani nedali příležitost. Nová dvorní přístavba je ve hmotě rovněž tradiční, místo hospodářských místností ale nabízí to, co starý dům neměl - spojitý vnitřní prostor otevřený k exteriéru. Průběžný okenní pás je lomen prostorem dvorku a rámován okolními fasetovými plochami pobití. Hledán je přiměřený poměr plného sendviče a skla.
Ale ještě více jde o vnitřní proměnu domu. Kde je to účelné, je kladen důraz na zachování venkovské typologie podporou přechodových zón mezi vnitřkem a vnějškem, jako jsou průjezd, zápraží, dvorek, terasa. Značné, byť neformální společenské nároky majitelů pak dávají vzniknout rozlehlému obytnému prostoru o ploše 83m². Je tvořen západní polovinou původní dispozice s knihovnou a místem k posezení a dvorní přístavbou s kuchyní, jídelnou a pobytovým prostorem - hernou dětí. Na jejich rozhraní, tedy v těžišti prostoru, je místo pro pec nebo krb. Průjezd se mění v kaskádu se schodištěm do podkroví a se skrytou toaletou pod ním, druhé schodiště dominuje hlavní obytné místnosti a je doplněno dětskou pozorovatelnou. Pod ní je jedna z koupelen, s vanou pod vysokým světlíkem. Ložnice, pokoje dětí a hostů a další koupelny jsou v původní východní části domu a v podkroví.

Literatura

Projekt
Fotograf
Studio TOAST
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 17.05.11
Návštěvnost: 62921 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Příklad české Architektonické "Haute Couture" Jakub25 19.05.11 17:37
chapeau! Vaclav Vins 29.05.11 11:52
ad. Jakub25 A.J.K 30.05.11 14:56
paráda! Michal Babic 31.05.11 11:40
paráda! Michal Babic 31.05.11 11:57
A propos Michal Babic 31.05.11 12:20
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.