Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Pasivní rodinný dům

Autor: Michael Kocych Architects | Michael Kocych
Adresa: Na Podvolání, Nové Dvory, Frýdek-Místek, Česká republika | mapa
Projekt: 2007-09 Realizace: 2009-11
Užitná plocha: 124 m² Plocha pozemku: 3400 m²

K dispozici pozemek na kraji severomoravského města, tvarem specifický, rovinatý, nepravidelný, protáhlého tvaru ve směru S-J, jižní strana příjezdová, severní část pozemku zakončená říční terasou vytvořenou v minulosti korytem řeky Morávky.
První myšlenkou bylo stavbu umístit v zadní části pozemku v návaznosti na říční terasu a její ozelenění vzrostlými duby. Vzhledem k velikosti pozemku (komplikovaná příjezdová cesta a inženýrské sítě) bylo navrženo stavbu umístit ve střední části parcely, docílit tak rozdělení pozemku na přední a zadní zahradu a urbanisticky se napojit na stávající rodovou dřevěnici; realizace nové moderní stavby kontra výstavbě původní, tradiční,...
Objekt krytého stání a zázemí pro zahradu, auto, úložné prostory (nepostradatelná část takto koncipované stavby) jsou situovány v místech příjezdu na pozemek.

Od samotného začátku je záměrem realizovat stavbu v pasivním standartu, v technologii evropské dřevostavby (tvarová optimalizace, dispozice navržená tak, aby všechny obytné místnosti byly orientovány zasklením k jihu).
Dominantní osa procházející v podélném směru domem rozděluje dispozici na část obytnou (jižní) a část zázemí (severní).
Vzhledem k plánované developerské výstavbě na blízkých pozemcích bylo upuštěno od okna na západní fasádě, které zároveň bývá poměrně problematické v letních odpoledních a večerních hodinách.
Krytá terasa a vstup zajišťují stínění domu; jsou doplňující prvky základního tvaru objektu.

Základová deska z pohledového betonu do systémového bednění je založená na hutněném štěrkovém polštáři.
Obvodové stěny jsou dřevěné, založené na dubových prazích. Dvojřadý systém typu "two by four", kde vnitřní k-ce je nosná a vnější  nenosná (vynáší fasádní systém). Takto provedený systém vymezuje prostor pro uložení tepelné izolace v tl. 520mm  (na bázi minerální vlny, v původním záměru izolace slaměná, pro kterou byla k-ce připravena). Stěny jsou ve dvojici vzájemně prokotveny dřevěnými prkny vizuálně tvořící žebříky.
Vnitřní k-ce zděné z vápenopískové cihly uložené na pěnovém skle; stropy a krovy dřevěné.
Střešní krytina v technologii epdm folie, navrženo vegetační souvrství pro  extenzivní zeleň.
Obvodová k-ce difúzně otevřená, fasáda a střecha provětrávaná, obklad domu modřínovými prkny s přiznanou mezerou (kotveny na dvojité laťování); napuštěno voskem a olejem.
Okna dřevohliníková, euro 92mm, izolační trojskla se solárním faktorem 63%. Prahové lišty dubové impregnované, nosná dřevěná k-ce je modřínová (vysušené, hoblované řezivo), Všechny dřevěné k-ce jsou navrženy min. 300mm nad upraveným terénem, nášlapná vrstva podlah v interiéru 600mm nad upraveným terénem.

technologie:
centrální jednotkou je akumulační nádrž 400l a 150l se stratifikací, průtočný ohřev TUV, řízené větrání se zpětným získáváním tepla a elektrickým dohřevem vzduchu zajišťuje jednotka Duplex EC 380 odebírající teplo z nádrže, zdroj TUV a TV: 3x plochý solární panel, krbová kamna na dřevo,  elektrický dohřev v nádrži, regulace RVS Siemens

Uw  = 0,79 W/(m².K)
Uem = 0,16 W/(m².K)
n50  = 0,6 1/h
EA   = 20 kWh/(m².rok)
PEA = 60 kWh/(m².rok)Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 04.05.16
Návštěvnost: 57902 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
velke plus... rk 04.05.11 22:13
pripajam sa Matej Farkaš 05.05.11 12:25
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.