Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Koechlin Haus

Autor: Herzog & de Meuron
Adresa: Rütiring 40, Basilej, Švýcarsko | mapa
Realizace: 1993-94

Ještě než se začal švýcarský ateliér zabývat fasádami a materiálovými variacemi, vyšla z jeho dílny pozoruhodná ukázka návrhu individuálního bydlení. Celá akce se odehrála v Riehen. Městečko Riehen, dnes již předměstí Basileje, se vyznačuje dramatickými výškopisnými poměry, které jsou ideální pro stavbu rodinných domů a vil movitějších Basilejanů (mj. Pierra de Meurona, kterého jsme měli možnost navštívit i vevnitř, P.Š.). Prostě typický zelený satelit.
Parcela Koechlinova domu je strašná. Obrovský výškový rozdíl, malá plocha. Pravděpodobně pod vlivem těchto souvislostí navrhli architekti do dispozičního středu vily velkorysé atrium. Tento prostor rozšiřuje stísněnou zahradu za domem a plynule ji tak vtahuje až do interiéru. V chladných měsících je atrium uzavřeno posuvnými skleněnými stěnami a funguje jako zimní zahrada. Za zajímavost lze jistě považovat fakt, že přístup do domu obstarává podzemní chodba.
Vnější výraz vily je utvářen cementovým barveným pláštěm a velkorysými výplněmi otvorů. Při vnímání vnějšího pláště vily se nevyhnete pocitům drsnosti a surovosti, nicméně v tomto domě jde především o vnitřní provoz, který je výborný.
Ne vždy je snažení architektů plně pochopeno. Nedlouho po dokončení musel projít dům úpravou. Asfaltové podlahy nejsou pro všechny ideální. (za tuto informaci děkuji panu arch. Oplatkovi, P.Š.)

Autor: Jan Kratochvíl, 08.10.09
Návštěvnost: 56936 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.