Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila Geldrop

Autor: Hofman Dujardin Architects
Adresa: Genoenhuis, Geldrop, Nizozemí | mapa
Náklady: 800 000 Euro Realizace: 2010
Užitná plocha: 415 m²

Jednou z realizací ateliéru Hofman Dujardin Architects je i vila u města Geldrop situovaná v holandské krajině. Nejedná se o obyčejnou vilu. Co na první pohled vypadá jako jednoduchý kvádr se sedlovou střechou, je ve skutečnosti komplexní kompozicí prostoru a světla stejně jako studií funkce moderního domu.

Budova je umístěna v zadní části velkého rovinného pozemku. Ve fasádě, která má horizontální linie, se zrcadlí cesta vedoucí od silnice. Střecha a přízemí tvoří hranaté a tmavé bloky, které jsou doplněné velkými skleněnými plochami udržující čistou geometrii a přehledný vzhled. Směrem do suterénu se mění charakter domu. V přední části domu paralelně s cestou vedou do suterénu betonové schody k prosklené chodbě/k family room. Tento prostor je lemován z obou stran ložnicemi. V zadní části domu se nachází šikmá rampa ústící do zahrady.   
Vila je domem pro obchodníka s rodinou. Pokud se na ni podíváme jako na rodinný dům, je snadné ji analyzovat. Ložnice a koupelny jsou umístěny v suterénu. Obývací pokoj, jídelna a kuchyň jsou průchozí prostory nacházející se v přízemí. V prvním patře, které svým charakterem připomíná mezanin, je situována studijní místnost. Šikmá střecha, nepřímý dopad slunečních paprsků spolu s prosvětlením prostoru dodávají této místnosti mnohem osobnější charakter než je tomu v ostatních místnostech. Dům je tak i přes svou silnou geometrii velice útulný a prostorný.

Vila je každopádně více než jen rodinným domem. Primárně je výsledkem rozličných přání klienta a architekta. Hlavní osa domu, která vede podél betonového příkopu, dodává projektu prostorový charakter. Tento efekt je ještě podpořen umístěním dvou schodišť ke straně. Obě schodiště vedou ze suterénu do přízemí a jedno pokračuje až do podkroví. Na projekt lze také nahlížet jako na moderní interpretaci klasické krychle, která by mohla být stvořena slavným italským renesančním architektem např. Palladiem. To umožňuje snadno odhalit podstatu projektu. Příkop, který protíná budovu a orientace pokojů směrem do zahrady potvrzují význam světla a kvalitu vytvořeného prostoru.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jana Krčmářová, 20.04.11
Návštěvnost: 68248 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Mé představy se díky archiwebu opět posunuly Adam Dvořáček 21.04.11 09:20
Holand vs. Czechia johanule 22.04.11 21:58
to: Adam Dvořáček šárka 23.04.11 08:11
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.