Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům R + Dům B

Autor: LABOR13 | Martin Vomastek, Jakub Vrtiška
Generální dodavatel: Stavman Praha
Adresa: Březovská, Vrané nad Vltavou, Česká republika | mapa
Realizace: 2010

ZADÁNÍ
Byli jsme osloveni dvěma kamarády k vyprojektování a zároveň realizaci dvou rodinných domů na jednom pozemku. Pozemek se nachází na rozhraní nové zástavby obce Vrané nad Vltavou, pole a lesa. Pozemek je svažitý od silnice k lesu. Umístění domů na pozemku určuje  především orientace ke slunci, ochranné pásmo lesa, terén a odstupové vzdálenosti od hranice pozemku.
Obě rodiny měly na začátku podobné dispoziční požadavky, ale v průběhu navrhování se domy zejména kvůli rozdílným sklonům pozemku, orientaci a individuálnímu přístupu obou investorů dispozičně i hmotově odlišily. Užitná plocha je přibližně stejná.

Cílem bylo postavit dva rodinné domy a co nejefektivněji využít investované finance. Z tohoto důvodu byl zvolen jednotný konstrukční systém a až na výjimky byly použity stejné materiály. Stavba probíhala současně. Domy byly založeny tak, aby se nemusely provádět nákladné zemní a hydroizolační práce ve  velkém rozsahu tak, aby mezi obytnými prostory a zahradou nebyly žádné bariéry. Koncept umístění a zakomponování do svažitého pozemku je pro oba domy zásadní a ovlivňuje tak jejich vzhled, dispoziční a konstrukční řešení.
Hledání ideálního poměru kvality a ceny probíhalo od začátku projektování. Materiálové varianty, jednotlivá konstrukční a technická řešení byly kalkulovány dodavatelem v průběhu projekčních prací. Toto bylo dané úzkou vazbou architekta a dodavatele.

NÁVRH
Dům R se nachází na strmějším části pozemku. Je navržen jako dvoupatrový dřevěný skelet usazený na betonovém suterénu a monolitické opěrné zdi. Zeď zachycuje terén a vytváří tak na pozemku dvě rovinné terasy na různých výškových úrovních. V suterénu na spodní úrovni se nachází technické zázemí, wc s koupelnou a pokoj pro hosta, v přízemí na horní úrovni je umístěn obytný prostor s kuchyní, v patře se nacházejí ložnice a koupelna s wc. Dům má pultovou střechu zvednutou směrem k lesu. V hlavním obytném prostoru jsou okna a dveře situována ve třech stěnách, což zajišťuje dostatek světla, pěkný výhled do přilehlého lesa a bezprostřední kontakt se zahradou.

Dům B se nachází na mírnějším svahu pozemku. Je navržen jako jasná kubická hmota částečně na betonové desce a částečně visutá nad terénem. Vzniklý prostor pod domem je využíván k příležitostnému skladováni dřeva a ostatních věcí potřebných k údržbě zahrady a domu.
Dominantou vnitřního prostoru je betonové schodiště s krbem, které odděluje hlavní obytný prostor od kuchyně s jídelnou. Objekt je orientován převážně jihovýchodním směrem na zahradu a les, kam se otevírá velkými prosklenými plochami. Přechod mezi interiérem a exteriérem je tvořen dřevěnou terasou – molem.

KONSTRUKCE, TECHNICKÉ A MATERIÁLOVÉ ŘEŠENÍ
Domy jsou postaveny jako rámové dřevostavby z fošen (two by four), spodní stavba je z monolitického betonu a betonových tvárnic. Obklad větrané fasády je z hoblovaných modřínových hranolků s přiznanou mezerou, kotvených nerezovými vruty. Barevně jsou domy odlišeny tak, že  fasáda domu B je napuštěna přírodním tmavým dehtem, fasáda domu R je ponechána v přirozené barvě modřínu a počítá se s tím, že dřevo časem vlivem povětrnosti zešedne. Okna jsou dřevěná v laku - kombinované otevíravé a fixní části. Monolitický beton je ponechán bez dalších úprav. Střecha u domu R je z falcové lakované krytiny, u domu B je provedena jako plochá pomocí hydroizolační folie chráněné kačírkem. Obě střechy jsou provětrávané.
V interiéru byly materiály řešeny individuálně diskuzí s investory s důrazem na použití kvalitních přírodních materiálů.
Technické vybavení domů je na standardní úrovni. Ústřední vytápění s deskovými radiátory, pod velkými prosklenými plochami jsou použity podlahové konvektory s ventilací. Dům B je vybaven solárním ohřevem teplé vody. Velké prosklené plochy oken a dveří jsou chráněny vnějšími lamelovými žaluziemi v barvě rámů oken na elektrický pohon. Tepelné vlastnosti obou domů odpovídají nízkoenergetickému standardu.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 15.04.11
Návštěvnost: 79238 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
noooo rk 15.04.11 01:16
spýž Matej Marada 15.04.11 01:21
Perfektné Matej Farkaš 15.04.11 20:02
spýž takyarchitekt 23.04.11 09:28
Životní prostředí Dr.Lusciniol 23.04.11 09:37
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.