Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila Savoye

Autor: Le Corbusier
Adresa: 82 rue de Villiers, Poissy, Francie | mapa
Web: www.monum.fr
Realizace: 1928-31

V roce 1929 popsal Le Corbusier vilu Savoye jako "krabici zavěšenou ve vzduchu v poli nad ovocným sadem." Dům navržený pro rodinu Savoye byl postaven 30 kilometrů od jejich pařížského sídla. Potřeba automobilu k cestování mezi dvěma rezidencemi se stala základním kamenem domu. Polokruhová forma přízemní části vznikla jako reakce na dynamické tvary limuzíny. Křivka obklopuje vstupní část, garáž a servisní místnosti. Ve vstupní části je téma cirkulace opět použito v expresivních formách a kontrastním uspořádání hlavních a vedlejších cest vedoucích do obytné části domu v reálu vyjádřené točitým schodištěm a vlídnou nástupní rampou. Měnící se směr výstupu po rampě odhaluje celou řadu zajímavých průhledů domem. Sám Corbusier nazval cestu po ústřední rampě jako "promenade architecturale".
Hlavní obytná místnost je situována v sousedství střešní terasy, do které vybíhá svým L tvarem. Pásová okna obíhají po všech stranách domu a rámují výhledy z interiéru do okolí. Rampa ústí do otevřeného prostoru střešní zahrady se soláriem, části chráněné před větrem vyššími a zakřivenými stěnami. Zakončení pohybu po rampě představují okna terasy, která v podstatě umožňují imaginární pokračování proudu pohledem dál do údolí na druhé straně.
Vila Savoye je shrnutím výrazového slovníku, myšlenek a metod, které Le Corbusier rozvinul ve svém díle v předchozích pěti letech. Budova na sloupech, horizontální pásová okna, střešní zahrada, volný plán a flexibilní nakládání s plochou fasády formuloval Le Corbusier do "5 bodů moderní architektury" v roce 1926. Volný plán (plan libre) a variabilní vzhled fasád umožňoval skeletový konstrukční systém a vnitřní ztužení stavby. Odvození formálních kritérií z funkčních nároků na bydlení společně s průmyslově vyráběnými zařizovacími elementy je v souladu s Corbusierovou koncepcí domu jako stroje na bydlení.
Vila Savoye je ódou moderního života. Je vyjádřením Le Corbusiérových názorů na bydlení, počínaje jeho zájmem o estetiku zaoceánských parníků, svět strojů, prvků arabské architektury, oblíbených forem purismu a dalších vlivů, které popsal ve své knize "Vers une architecture" publikované v roce 1923.

Literatura
 
 

Autor: Jan Kratochvíl, 20.07.10
Návštěvnost: 83459 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.