Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům V21K01

Autor: pasel.künzel architects | Frederik Künzel, Ralf Pasel
Adresa: Leiden, Nizozemí
Realizace: 2010 Užitná plocha: 170 m²

Až donedávna nebylo v Holandsku obvyklé, aby nespecializované firmy vybudovaly uprostřed města soukromý obytný projekt. Během krize se však současné holandská vláda snaží ukončit tuto tradici a povzbudit soukromé investory v městských aglomeracích. Podle charty ministerstva bydlení a prostorového plánován by mělo v Holandsku tvořit nové bydlení od soukromých klientů celou jednu třetinu. Rozvoj oblasti bývalých jatek v historickém centru Leiden - nejstaršího holandského univerzitního města - by mělo být největším zástupcem svého druhu. Pozoruhodný dům V21K01 od pasel.künzel architects je umístěn na okraji historického města a představuje nový výklad typologie klasického holandského bytového domu z 19. století. Dovedně zvládnutá fasáda s prvky s antracitově černými patinovaným pozinkem odráží důvěrně známé cihelné fasády sousedních domů a soudobým způsobem bez zanedbání měřítka nebo dovednosti historických předků. V21K01 se skládá ze dvou zcela odlišných podlaží, které umožňují číst z venku denní režim obyvatelů. Objekt je korunován velkolepou střešní terasou. Zatímco přízemí je spíše uzavřené, intimní a tvoří jej sled menších prostorů, tak první podlaží je koncipováno jako jeden velkorysý prostor, opravdové Bel-Etage s kompletně prosklenou fasádou. Přilehlé fasády sousedních staveb slouží jako vizuální hranice vlastního prostoru a staví dům do přímého kontaktu s historickým kontextem. Na závěr je dům korunován velkorysou střešní terasou a ustavuje úžasné vizuální spojení nad střechami okolních domů mezi vlastní stavbou a věžemi a větrnými mlýny historického centra Leiden.
autorská zpráva
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 04.03.11
Návštěvnost: 54759 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.