Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rozšíření nádraží Stadelhofen

Autor: Santiago Calatrava
Adresa: Stadelhoferplatz, Curych, Švýcarsko | mapa
Web: mct.sbb.ch
Realizace: 1983-90

Švýcarské federální dráhy uspořádaly v roce 1983 architektonickou soutěž na rozšíření curyšského nádraží Stadelhofen, které do té doby fungovalo jako stanice regionální dráhy. Vítězem soutěže se stal tehdy 32-letý Španěl se švýcarským vzděláním Santiago Calatrava Vals. Po výhře v soutěži otevírá Calatrava v Curychu svou vlastní kancelář.
Rozšíření nádraží spočívalo ve vybudování další, již třetí kolejové trasy, která se nachází v zářezu kopce vymezujícího nádraží na severu. Skulpturálně pojednaná opěrná monolitická stěna plynule přechází do konstrukce zastřešující kolejiště. Monolitický beton je konstrukčně kombinován s ocelí. V nejvyšší úrovni je umístěna "promenáda", kterou využívají především cyklisté. Pergola promenády velmi příjemně porůstá zelení. Celé nádraží je doplněno o podzemní obchodní pasáž.
Při vnímání stavby se neubráníte asociacím s estetikou secese, na níž upomíná kompoziční symetričnost většiny prvků, a vzpomínce na Calatravova krajana Antonia Gaudího, zejména v podzemních útrobách nádraží. Calatrava navrhnul všechny konstrukční prvky do posledního detailu. Uchvacující tvary s neobvyklými organickými prostory vás vtáhnou do calatravovsky "kosterního" díla. Sám Calatrava o stavbě řekl: "Tento rozměrný útok na okolní urbanistickou strukturu je charakteristický pečlivou organizací a repeticí konstrukčních prvků."
Autor: Jan Kratochvíl, 07.08.09
Návštěvnost: 53309 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.