Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Administrativní centrum Triniti

Autor: Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno | Petr Hrůša
Spoluautor: Petr Pelčák, Tomáš Rusín, Ivan Wahla
Spolupráce: Igor Bielik, Alena Mazalová, Lenka Musilová, Zdeněk Šuchma, Petr Uhrín
Adresa: Úzká-Trnitá-Hamburská, Trnitá, Brno, Česká republika | mapa
Investor: Dominikánská s.r.o., Brno
Projekt: 2004-07 Realizace: 2007-09
Užitná plocha: 32642 m² Zastavěná plocha: 3793 m²
Obestavěný prostor: 108309 m³

Idea
Polyfunkční objekt „Triniti“ stojí v Brně ve vznikajícím Jižním centru. Je ohraničen ulicemi Trnitou a Úzkou a obchodním centrem Galerie Vaňkovka. Objekt sestává z provozně oddělitelných tří celků tak, že jednotlivé domy vytvářejí s mírou se proměňující jednotu městského bloku se dvěma podzemními podlažími pro parkování, s velkými obchodními plochami v přízemí. Forma je dána architektonickou kompozicí i psychologií, přistupující k výrazu domu jako ke zdůraznění ochrany pracovní existence člověka, zasluhujícího přirozené prostředí a tělesnost, přítomnost měřítka. Celkové uspořádání tak přes univerzální zadání alternuje modernistický odlehčený architektonický „globalismus“ – např. posloupností a konkrétností tělesné rytmizace okny, portály, kamennými prvky. Architektura vychází z mála, co umožňuje základní porce obecně uchopitelného kancelářského modulu (1,35 – 1,40 m), základních funkcí; budova je navržena z monolitického železobetonového skeletu  s hlavicemi roznášejícími železobeto- nové stropní desky s chlazením betonového jádra; dále minimalizací okenních otvorů a využitím nosné fasády opřené na tzv. milánských stěnách. Z toho vychází, že Triniti patří do ekonomicky zrealizovaných staveb s ekologickou orientací. Celé ekonomické i architektonické řešení je provázáno, tedy rozvrženo tak, aby zde nedocházelo ke zbytečným tepelným ziskům i ztrátám (předpokládaná úspora provozních nákladů je 25 až 30 procent) a aby tak lidské vnitřní prostředí vytvářela samotná podstata návrhu.
Stavba má šest plných nadzemních podlaží, v jižní části deset nadzemních podlaží, je podsklepená dvěma podzemními podlažími.
Stavba je rozdělena do tří samostatných budov - stavebních objektů. Dvě šestipodlažní budovy jsou administrativními objekty s obchodním parterem, třetí – desetipodlažní budova má obytnou funkci a obchodní parter.
Společná podzemní podlaží – plochy pro parkování osobních automobilů a technické prostory.
První a druhé nadzemní podlaží – vstupní prostory, prodejní plochy, restaurace – kavárna.
Třetí – šesté nadzemní podlaží administrativních budov - pronajímatelné kancelářské plochy.
Třetí – desáté nadzemní podlaží obytné budovy – bytové prostory.
Střechy všech objektů – střešní zahrady, odpočinkové prostory, technická zařízení.

Nosné konstrukce
Všechny nosné konstrukce, jak svislé, tak vodorovné, jsou navrženy z monolitického železobetonu. Základové konstrukce jsou z monolitického železobetonu. Založení objektů je provedeno vrtanými pilotami. Piloty jsou ukončeny pod železobetonovou vanou suterénu. Pod vanou probíhá izolace proti tlakové spodní vodě. Kolem hlavy pilot jako pojistná izolace proveden bentonitový obsyp.
Nosnou konstrukci nadzemních částí objektů tvoří monolitický železobetonový bezprůvlakový skelet v základním modulu 8,1 x 8,1 m, podél fasád s hloubkou konstrukčního traktu 5,4 m. Stropní konstrukce tvoří monolitická stropní železobetonová deska s integrovaným systé- mem chlazení a vytápění místností prostřednictvím tzv. temperovaného žb jádra. 
Ztužení objektu zajišťuje obvodová konstrukce a vertikální jádra.

Obvodové konstrukce
Obvodový plášť objektu je navržen jako sendvičový s odvětranou vzduchovou mezerou. Nosnou konstrukci pláště tvoří obvodová nosná železobetonová stěna v tl. cca 300 mm. Vnější líc je opatřen tepelnou izolací a obkladem z kamenných desek na ocelových kotvách. Mezi izolací a kamennými deskami je větraná vzduchová mezera. Prosklené stěny vstupů  a výplně otvorů jsou z typového hliníkového fasádního systému s přerušeným tepelným mostem včetně otvíravých částí, zasklení bude provedeno dvojsklem.
Součástí stavby jsou zpevněné plochy a sadové úpravy v bezprostředním okolí budov, které navazují na celkovou koncepci městských prostorů v dané lokalitě.
Petr Hrůša

Literatura
 

Projekt
Fotograf
Filip Šlapal
Stavba
Výplně otvorů
Schüco CZ s.r.o.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 31.10.10
Návštěvnost: 77302 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.