Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům K+N

Autor: Valerio Olgiati
Spoluautor: Conzett, Bronzini, Gartmann | Patrick Gartmann
Adresa: Curych, Švýcarsko
Realizace: 2003-05 Užitná plocha: 520 m²

Skromný vstup navazuje na podivně uzavřenou a tlumeně osvětlenou zatočenou chodbu vedoucí po schodech dolů podobně, jako bychom sestupovali do jeskyně. Pak však otevřeme dveře – a zůstaneme oněmělí. Čtvercová místnost, do níž vstupujeme, je rozlehlá a prosvětlená. Čtyři velká obdélníková okna se stejnými rozměry se otevírají do čtyř různých “obrazů“ a přetvářejí obývací pokoj na pavilon otevřený do všech stran – celkový dojem je ještě umocněn, když jsou při pěkném počasí zasunuta okna do podlahy a vítr se do místnosti nese ze všech čtyř stran.
Obývací pokoj však netvoří pouze stěny se čtyřmi velkými okny. Jeden z rohů čtverce zabírá inverzní hmota a kolem dalšího rohu je omotané pravoúhlé schodiště. Stěny tím pádem nepůsobí křehkým dojmem jako obyčejné plochy poskládané do pravých úhlů; místnost působí spíše jako část organizmu tvořícího celek. Tento rozměr dává budově na její síle, na jejím nesmírném dopadu a formě, z níž všechno vyplývá. Stavba není poskládaná dohromady, jde o prostorovou skořápku.
Každá místnost, nehledě jak malá, je sama o sobě kompletní. Všechny železobetonové vnitřní stěny mají stejnou tloušťku. Mimoto jsou vytvořeny ze stejného světle zbarveného pohledového betonu dodávajího stavbě její monochromatickou jednotu. Dům rozhodně nepatří do světa obratlovců, ale spíše do říše korýšů.
Hmota a komaktnost stavby jsou působivé, stejně jako kontrast vnitřních nálad, světelných efektů a rozličné vlastnosti hlavních místností. Kontrasty však nevedou k fragmentování celku, ale posilují jej a dodávají mu charakter opravdového organismu.

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 04.10.10
Návštěvnost: 45973 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.