Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům Velká Dobrá

Autor: JMA | Jan Mareš
Adresa: Velká Dobrá, Česká republika | mapa
Projekt: 2004-05 Realizace: 2005-08
Užitná plocha: 190 m² Zastavěná plocha: 132 m²
Plocha pozemku: 987 m²

Pozemek vybraný pro stavbu leží v satelitní zástavbě rodinných domů na okraji obce Velká Dobrá. Okolní domy jsou stavěny v duchu typickém pro příměstské bydlení z druhé poloviny 90. let 20. století a předurčují tak charakter celé lokality. Vlastní pozemek je obdélného tvaru na vrcholu mírného západního svahu. Velkou výhodou je jeho umístění na okraji zastavěné oblasti s výhledem na přilehlé polní letiště.
Obytný dům je členěn do dvou objemů. Větší objem na severní straně, který je výrazně obdélný, podtrhuje hlavní osu domu a jeho podélné umístnění na parcele. Odděluje tak příjezdovou cestu od zahrady na pozemku. Menší a lehčí objem na jižní straně svým osazením vytváří chráněné prostory, které jsou orientovány směrem do zahrady a doplněny terasami.
Toto objemové členění je odrazem dvou rozdílných potřeb, které jsou vyjádřeny i v použitých stavebních materiálech. Severní část je pevná - zděná, ze sendvičového zdiva z lícových cihel. Jednoduchost tvaru a použité materiály podtrhují pevnost a uzavřenost domu, jeho stabilitu v prostředí i jeho schopnost ochránit. Jižní část je menší a je provedena jako dřevostavba s přiznanou skeletovou dřevěnou konstrukcí. Fasádní pole jsou prosklená, popřípadě jsou kryta modřínovými palubkami a deskami z lakované překližky. Velké prosklení směrem do zahrady navozuje pocit otevřenosti a sdílení. Jemnou hru světla a stínu vytváří vodorovné venkovní žaluzie. Dřevěné konstrukce jsou přiznány a obohacují interiér.
Dispozičnímu řešení dominuje hlavní obytný prostor ve střední části domu. Velikost prostoru je umocněna průhledy do vstupní haly a pracovny. Rozdílná výšková úroveň vymezuje prostor pro jídelnu a vnáší do prostoru lehkou dynamiku. Vlastní kuchyně je umístěna  samostatně v západní části s výhledem do ulice a na vstupní bránu. Na hlavní obytný prostor volně navazuje vstupní hala se schodištěm, která zaujímá střední pole zděné části domu. Hala do sebe zahrnuje obě podlaží, schodiště a navazující knihovnu v patře. Určitá velkorysost je umocněna velkým oknem nad schodištěm do severní fasády domu. V druhém podlaží jsou na slunečních stranách soustředěny jednotlivé ložnice, k nimž jsou přičleněny dvě koupelny. Hlavní ložnice je orientována velkým oknem na východ s výhledem na třešeň a k volnému horizontu krajiny - ke startujícím sportovním letadlům.
Bohaté prosklení dřevostavby umožňuje velké tepelné zisky ze slunečního záření, které jsou akumulovány v severní zděné části. Přehřívání domu ve slunečních dnech brání venkovní žaluzie, které se v letních měsících dobře osvědčily. Pasivní tepelné zisky v kombinaci s podlahovým vytápěním a kvalitní tepelnou izolací činí dům energeticky úsporným.
Projekt
Fotograf
Andrea Thiel Lhotáková
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 20.09.10
Návštěvnost: 79219 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Pochvala investorovi Petos 21.09.10 09:23
ad. ostruvek v kuchyni A.J.K. 21.09.10 15:21
ostruvek mIkI_n 23.09.10 10:08
Jo Jan Jirásko 23.09.10 16:43
Ostruvek ad 2 Petos 24.09.10 08:01
rozmery domu a pozemku pares 28.09.10 21:37
Ostrůvek Jan Mareš 30.09.10 13:31
Rozměry Jan Mareš 30.09.10 13:48
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.