Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům Sakura

Autor: Mount Fuji Architects Studio
Adresa: Meguro-ku, Tokio, Japonsko
Realizace: 2006 Užitná plocha: 280 m²
Zastavěná plocha: 75 m² Plocha pozemku: 131 m²

Domácí kancelář pro manžele se nachází v rezidenční čtvrti Meguro. Pozemek je situován v oblasti, kde jsou jedny z nejvyšších cen pozemků v Tokiu. Území je typicky přeplněné jako u většiny obytných čtvrtí v centru Tokia. Je těžké říct, jestli kvalita zdejšího životního prostředí odpovídá cenám pozemku.
Cítil jsem, že hlavním úkolem bude vytvořit lepší prostředí pro život než jen vmáčknutí dalšího domu do hustě obydlené čtvrti. Co mi přišlo na mysl, byly dva klasické 'skleněné domy' od Miese a Philipa Johnsona. Za pocit volnosti a otevřenosti, který nás přiměje k tomu, chtít se projít uvnitř domu nahý, jistě vděčí samotná průhlednost skla, ale hlavně fakt, že stavbu obklopuje příjemné okolí – les. Již samotný 'les' nabízí příjemné životní prostředí, na architektuře je pouze ponecháno oddělení vnějšího a vnitřního prostředí tenkou transparentní clonou. To jasně dokazuje, že tam, kde je prostředí vhodné k žití, není již 'dům' nutný.
Co jsem se zde pokusil stvořit, byla přítomnost, která by nahradila tento 'les'.
Přesněji řečeno umístěním dvou velkých stočených pásů na pozemek jsem se pokusil vytvořit kvalitní životní prostředí. Dvojici pásů tvoří samostatně stojící stěny o výšce 7,5 m respektive 5 m, které jsou zhotoveny z krajkám podobným ocelových plátů o tloušťce 3 mm, které podobně jako listí stromů filtrují sluneční světlo. Otvory jsou do plechy vyraženy v květinovém vzoru znázorňujícím třešňové květy podle tradičních papírových šablon Ise.
Jakmile podnikneme cestu do abstraktního lesa třešňových květů, jsme přivítáni 'prostředím naplněným “tušením“ životního pohodlí.' Nelze zde najít nic, co by předjímalo 'strukturu domu'. Místo je čirým 'životním prostředím' a není ani tak symbolem nazývaným 'dům' nebo 'obytná čtvrť.'
V Tokiu se zrodil jasný objekt sahající za hranice běžného urbanismu.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 10.09.10
Návštěvnost: 67954 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Inu,... šakal 10.09.10 10:54
... nuž, :-) Lamik 16.09.10 08:57
ach rrr 16.09.10 11:45
... nojo... gallina-scripsit 16.09.10 12:45
gallina mIkI_n 16.09.10 19:40
Krasny dum to na pohled takyarchitekt 17.09.10 02:20
Krása Martin Přibík 17.09.10 21:24
Krasny dum to napohled (oprava) takyarchitekt 18.09.10 01:14
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.