Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům most

Autor: Max Pritchard
Adresa: Adelaide, Austrálie
Náklady: 184 000 USD Realizace: 2008
Užitná plocha: 110 m²

Historie
Klient si přál postavit na malém pozemku přibližně hodinu jízdy od Adelaide trvale obyvatelný dům/kancelář. Zátoka rozděluje pozemek, slepé rameno (hluboká jáma) tvořené vysokými skalnatými břehy. Od domu bylo vyžadováno, aby umožnil ocenit kvality místa, ale nekazil jeho krásu. Rozpočet byl však srovnatelný s “prefabrikovanou“ stavbou nebo “bezkontextuálním “ developerským projektem (přibližně 220.000 AUD).

Návrh
Štíhlý tvar domu klenoucí se přes úzkou zátoku. Prosklení na každé straně otevírá výhledy v obou směrech a téměř nabízí pocit života mezi korunami stromů.

Konstrukce a materiály
Hlavní nosnou konstrukci tvoří dva prefabrikované příhradové nosníky, které byly na pozemku vztyčeny pomocí dvou lidí a jednoho jeřábu ve dvou dnech. Tyto ocelové nosníky byly zakotveny do čtyř malých betonových pilířů odlitých na obou stranách zátoky. Rozpon mezi nosníky vyztužuje betonová podlahová deska v ocelovém bednění s vrstvou tuhé izolace. Stěny a strop “boxu“ tvoří borovicový obklad.

Trvalá udržitelnost a životní prostředí
Velikost domu – podlahová plocha 110 m² se zdá být pro trvale obyvatelný dům s kanceláří dostačující. Předobrazem byla jednoduchá a účinná metoda snižující environmentální “stopy“ domu.
Tepelná pohoda – tento dům se vyhýbá jakékoliv klimatizaci a snaží se využívat následující technicky:
Zimní vytápění – delší strany domu jsou orientovány na sever a k jihu. Nízké zimní slunce ohřívá ze severu černou izolační podlahu, ukládá teplo a v noci jej zpětně vyzařuje. Izolace na spodní straně desky, stěnách a střeše ve spojení s dvojitě zasklenými okny pomáhá v zadržování tepla. Malý radiátor na spalování dřeva poskytuje v případě potřeby dodatečné teplo a plní se dřívím, které vyrostlo přímo na pozemku.
Letní chlazení – před severními okny se nachází stínění z lisované oceli. Ve spojení s stropními větráky a otvíravými okny se stará o účinné a efektivní ochlazování průvanem. Uzavřením domu během horkých letních dnů a otevřením během chladných večerů lze navodit komfortní podmínky i bez použití vzduchotechniky.

Materiály
Kde to bylo možné, přišly na řadu místní obnovitelné zdroje: recyklovatelné nebo znovu použitelné, lehce zpracovatelné bez použití velkých strojů, vytvářející malé množství odpadu.
Ocel a hliník jsou recyklované a uspokojují také další požadavky v oblasti náchylné na lesní požáry. Sekundární kostru tvoří borovice, který vyrostly přímo na pozemku. Střecha i stěny jsou opláštěny recyklovatelnými plechy.

Technické zařízení budov
Voda – dešťová voda je jímána pro další využití v domě
Odpadová voda – je pumpována 100 metrů od potoka, aby se zabránilo znečišťování a zanášení podzemní vody.
Elektřina – na sousední boudě jsou umístěny fotovoltaické články, které mají zásobovat dům elektřinou a přebytky jsou odesílány do rozvodné sítě.
Teplá voda – na střeše domu jsou umístěny solární panely dodávající teplou vodu za minimální náklady.
Dopad na životní prostředí – po vizuální i environmentální stránce návrh splňuje přístup “dotýkejme se Země zlehka“.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 08.07.10
Návštěvnost: 59560 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
most emo 19.07.10 22:18
nihilnisi 17.12.10 18:30
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.