Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům v Olomouci

Autor: DESIGN by DONLIĆ | Ivana Dombková
Adresa: Droždín, Olomouc, Česká republika | mapa
Realizace: 2010

Moderní dům postavený ve vilové čtvrti na okraji moravského města je založen na jednoduchém geometrickém principu. Velké prosklení vtahuje přírodu dovnitř a rozšiřuje bydlení na zahradu.

Na mírně svažitém pozemku s jižní orientací a mírným sklonem terénu směrem k listnatému hájku si noví majitelé, rodina se dvěma dětmi, nejvíce cenila klidnou polohu a krásný výhled. Do ateliéru Donlič původně přišli s již hotovým projektem jednoduchého domu a přáli si navrhnout zařízení interiéru. "Na první pohled bylo jasné, že dispozice nebude funkční, navrhovaná stavba není vhodně umístěna na pozemku a má i nevhodné proporce," vysvětluje architektka Ivana Dombková. "Na závěr naší schůzky jsme se dohodli na zcela novém projektu." S klienty se shodli na konceptu jednoduchého bezúdržbového domu s decentním a nadčasovým architektonickým výrazem, v interiéru na komfortním řešení bez kompromisů, na  vzdušném uvolněném prostoru a kvalitních přírodních materiálech. Vzhledem k požadavkům  místního stavebního úřadu byla moderní architektuře přisouzena pultová střecha.

Průhledy a výhledy
Stavba se posunula směrem k severnímu okraji pozemku tak, aby se uvolnila slunná jižní část zahrady.  Jádro domu tvoří hlavní obytné dvoupodlažní "křídlo" na obdélníkové bázi, orientované rovnoběžně se severním okrajem parcely, kudy vede přístupová cesta.  V jižním směru se kolmo připojuje menší přízemní část s pracovnou, společně vytvářejí kompozici ve tvaru písmene L. Základní architektonická myšlenka je jasná hned ve vstupní partii domu, kde se setkávají dvě navzájem kolmé komunikační, dispoziční a pohledové linie.  Ta hlavní směřuje rovnoběžně se severní hranicí pozemku, v přízemí na sebe plynule navazují kuchyň, jídelna a obývací pokoj, osu pohledu zakončuje panoráma krajiny, které je vidět v dáli za velkým západním oknem. Druhá linie vede přes pracovnu přímo na jih a v průhledu pokračuje směrem dolů po svahu až k hájku.
Obytné místnosti na jižní a západní straně se velkými prosklenými plochami prolínají na dřevěnou terasu a dále až na zahradu. Nerušené výhledy a stejná úroveň podlahy, terasy a trávníku posilují myšlenku přímého spojení s přírodou.  Uspořádání v patře rovněž vychází z lineárního principu. Podél severní fasády domu vede přístupová chodba, pokoje mají výhled jižním směrem, k ložnici rodičů patří velká terasa na střeše pracovny. "Majitelé si původně přáli velké místnosti, ale podařilo se je přesvědčit, že více záleží na účelném uspořádání, než na metrech čtverečních. Výsledná dispozice je úměrná potřebám rodiny, nezabírá nadbytečnou plochu," říká Ivana Dombková.
Střízlivý a věcný přístup se projevuje také v interiéru domu. Tlumené barvy s dominantní bílou v hlavní roli, čisté geometrické tvary, hladké povrchy, minimum nábytku, to vše působí uklidňujícím dojmem, a o to více vynikají krásné výhledy ven.  Předpokladem, který umožňuje tento požitek z minimalismu, je dostatečně dimenzované zázemí domu, zejména promyšlené úložné prostory ukryté v množství vestavěných skříní. "Na majitelích oceňuji odvahu čelit okolní nesourodé zástavbě, která nese znaky tak zvaného podnikatelského baroka, a postavit a důsledně dokončit až do detailů moderní dům," uzavírá naši návštěvu Ivana Dombková. 
Jitka Pálková pro časopis Můj dům
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 13.06.10
Návštěvnost: 93144 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
co prosím znamená plánička 16.06.10 08:35
RD Olomouc martina 17.06.10 08:08
nuda Jaroslav Tvrdoň 17.06.10 17:18
Souhlas Tomáš Podlaha 18.06.10 07:37
Donlic Ivana 18.06.10 09:04
Další komentář Martin 21.07.10 02:05
Ander Ander 27.09.10 00:43
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.