Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Diamantový dům

Autor: XTEN Architecture | Monika Haefelfinger, Austin Kelly
Zahradní architekt: Mark Motonaga
Adresa: Santa Monica, USA
Investor: Aisha Ayers
Realizace: 12/2009 Užitná plocha: 234 m²

Diamantový dům, kde se nachází hudební studio a pracovna, vznikl rozšířením domu, který je umístěný hluboko v kaňonu ve velmi strmém svahu poskytujícím minimální přístup a malý prostor pro umístění stavby. Sluneční paprsky sem dopadají jen na pár hodin denně.  Geotechnické podmínky byly výzvou, vyžadovaly devět metrů hluboké kesony k podepření nových zdí a základů.
K postavení projektu bylo také zapotřebí dodržet celou řadu předpisů určujících výšku, šířku, hloubku a vazby na již existující objekt. Vzhledem k těmto omezením byl navržen rozmanitý architektonický koncept. Při rozšiřování interiéru byla vytvořena základní geometrie stavby v souladu s okolním svahem a požadovanými předpisy. Přístavba připomíná kámen v malém rybníku, je citlivě zasazena do prostoru mezi původní stavbu a impozantní svah, kopíruje krajinu a dotváří okolní prostředí.
Geometrie budovy reaguje zároveň na vnitřní interiérové požadavky, roh horního podlaží se rozšiřuje a umožňuje vsazení psacího stolu do okna severní fasády. Vnější obložení překrývá hranu domu a vytváří střešní zábradlí.
Stavební materiál byl vyvinut tak, aby spojoval novou přístavbu s přírodou a redukoval optický rozsah budovy. Textura fasády byla vytvořena z přírodních materiálů nalezených v kaňonu; vyabstrahovaných, zvětšených a uspořádaných po celé fasádě ve 3d modelovacím programu. Tímto způsobem byla zkoumána škála vzorků a v reálném měřítku vznikly prototypy laserovými výřezy, obráběním hliníku, zinku, oceli, překližky a cementových panelů na cnc strojích. 
Vlákno-cementové fasádní desky o tloušťce 1 cm byly vybrány na konečnou konstrukci způsobem, aby korespondovaly s postraními zděnými stěnami a původní budovou. Denní světlo zvýrazňuje otvory ve fasádě, nepravidelné hrany a cementové panely, které díky výborným vlastnostem za přímého slunečního svitu vypadají křehce jako keramická váza. Zatímco večer vypadají panely plošší, celkový objem se vynořuje a působí jako vzorkovaná lucerna s dírkami světélkující kaňonem.

fotografie: Art Gray Photography
171 Pier Ave. #272, Santa Monica, CA, USA, 90405 www.artgrayphotography.com
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jana Krčmářová, 16.04.10
Návštěvnost: 76681 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
...Tak tohle je moc hezká věc... šakal 15.04.10 18:40
Není to moc hezká věc... Thomas 22.04.10 11:02
...Hm... šakal 22.04.10 12:35
Neobratný.... Thomas 22.04.10 13:12
...ale vždyť já Vám rozumím... šakal 22.04.10 14:29
Je to fajn... bolus 22.04.10 16:34
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.