Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Obytný okrsek Borneo-Sporenburg

Autor: West 8
Adresa: Amsterdam, Nizozemí | mapa
Projekt: 1993 Realizace: 1996-2000

20. století bylo v urbanismu vyplněno usilovnou prací spasitelů-vizionářů, kteří se snažili vyřešit problémy společnosti výstavbou nových soudobých měst nebo jejich částí. Za posledního nositele evolučních tendencí můžeme označit Camilla Sitteho, který pečlivým pozorováním a systematickou činností postihl elementární zákony stavby měst a jejich působení na obyvatele. Je otázkou, zda-li další slepý vývoj urbanismu způsobilo společenské klima nebo příliš mnoho moci v rukách vyvolených. Soudobý stav je chaotický - totální rozchod mezi teorií a praktickou aplikací, v aktuálních chartách urbanismu se říká co, ale chybí jak. Ráznou tečkou za stoletím pokusů a omylů je regenerace amsterdamských doků Borneo a Sporenburg od West 8, jež řediteluje krajinný a urbánní architekt Adriaan Geuze [chouz'e].
Magistrát Amsterdamu stanovil v zadání regenerace poslední třetí části doků (poloostrovy Java a KNSM byly již postmoderně pojednány koncem 80. let) požadavek na vytvoření 2500 bytových jednotek při hustotě 100 bytů na hektar. Suburbánní plevel se vyznačuje hustotou zhruba třikrát nižší a pojem kvalitního bydlení byl v 90. letech notoricky spojován právě s tímto "sprawlovým" typem zástavby. V rotterdamském West 8 se inspirovali možná úzkými amsterdamskými domy a přišli s výtečným řešením. Jeho koncept "high-density low-rise" (vysoká hustota v nízké zástavbě) využívá kompaktní městskou zástavbu protkanou vnitřními dvorky a atrii. Plocha patií (dvorků) se pohybuje mezi 30-50% stavební struktury. Objevte jedinečnou intimitu privátních dvorků.
Je nezpochybnitelným faktem, že tento typ domu má v Holandsku dlouhou tradici, o čemž nás informují obrazy Vermeera nebo Pietera de Hoogha znázorňující interiéry zalité měkkým rozptýleným světlem. A právě patia umožňují prosvětlení vnitřních prostor domů příjemným nepřímým světlem.
West 8 rozvinul na obou poloostrovech koberec zástavby třípodlažních řadových domů. Z důvodu lepší orientace v území (zdálky nám kyne Kevin Lynch) do něj komponovaně rozhodil obří solitéry - dle terminologie West 8 "meteority". Ty jsou v přízemí vyplněny obchody a službami, v horních patrech se nacházejí byty. Nejzajímavějším z meteoritů je určitě "velryba" od Fritse van Dongena se svěží vnitřní zahradou opět od West 8. Namísto zeleně se v obytném souboru uplatňují vodní kanály brázděné loďkami obyvatel. Poloostrovy jsou propojeny mosty, za které posbíral West 8 několik ocenění.
Nejvýraznějším krokem ke zdravé městské struktuře je respekt k individualitě obyvatel. Ten se částečně projevuje už v bytových domech, avšak nejvýrazněji je tento motiv rozvinut ve východní části poloostrova Borneo. Část tzv. "free parcels" byla prodána investorům (z důvodu velkého zájmu museli být zájemci o parcely vylosováni!), kteří si vybrali jednoho z více jak 100 kooperujících architektů a s ním vytvořili svůj dům. Je zřejmé, že tato cesta je nákladnější, ale výsledek stojí za to. Domy byly regulovány výškou přízemí, které by mohlo poskytnout prostor službám nebo kancelářím-studiím, výškou tří podlaží. Hloubka parcel je 14,7, 17,1 nebo 18,6 metrů. Předzahrádky a dvorky byly implantovány dovnitř domů a ty k sobě těsně přiléhají zády. Parkování je většinou řešeno systémem vnitřních ulic a parkovišť, vesměs podzemních.
V části Bornea můžete strávit několik hodin a pořád budete fascinování jedinečným obrazem geniálního (a přitom tak jednoduchého) urbanistického řešení. Mezi architekty domů nechybí ani holandské hvězdy MVRDV [emvejerdevej], Mastenbroek, UN Studio, van Velsen aj.
Domnívám se, že nejvýraznějším přínosem do urbanistické diskuse začátku 21. století ze strany souboru Borneo-Sporenburg je změna měřítka. Velkorysé skici urbanistických souborů v měřítku 1:5000 vystřídala práce s cihlami-domy města. Díky vytvoření nových typologií mohl West 8 použít pro Borneo-Sporenburg takové zastavění, které se v něm dnes nachází. Možná, že kdyby urbanisté resp. urbanistky v České republice také začínali u typologie, nevypadaly by naše suburbie nebo jiné části měst tak tristně a možná by stavebníci nemuseli hledat inspiraci v béčkových katalozích rodinných domů.
Autor: Jan Kratochvíl, 15.01.17
Návštěvnost: 80609 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.