Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Charred Cedar House

Autor: naf architect & design | Tetsuya Nakazono
Stavební řešení: NAWAKENJI-M / Kenji Nawa
Adresa: Hirošima, Japonsko
Projekt: 04/2007 - 10/2008 Realizace: 10/2008 - 06/2009
Užitná plocha: 115 m² Zastavěná plocha: 62 m²
Plocha pozemku: 173 m²

Charred Cedar House je umístěn v oblasti, kde se nachází mnoho tradičních výroben saké, pro které je typický obklad z ohněm opalovaného cedru. V zimě, kdy se saké tradičně vyrábí, se z cihlových komínů linou oblaky páry a vůně saké je cítit všude ve vzduchu.

Pro zachování soukromí je dům ze tří stran obklopen plotem vyrobeným z opáleného cedrového dřeva (což mu dodává černou barvu). Na východní straně tvoří plot hranici se sousedním domem, na severní a jižní odděluje veřejné parkoviště, kde auta parkují během celého dne. Západní strana domu hraničí přímo s nostalgickou ulicí plnou tradičních domů a skladištních budov pro saké s bílou štukovou omítkou. Rodinný dům tak zůstává na této straně otevřen do ulice, spojen s místní scenérii, v úvahu zde však přichází i možnost výsadby stromů v budoucnu.

Dům sestává ze tří podlaží. Při pohledu z ulice, tvoří první podlaží černá kostka, ve druhém patře dlouhé šikmé ocelové sloupy nepravidelně pronikají otevřeným prostorem a třetí horní patro jakoby levituje nad celým domem.

V přízemí nenajdeme obvyklý japonský vstup, kde je možné si sundat boty, ale vstupní halu s cihlovou podlahou, volně zasazenou do písku. Podlaha přímo ústí do dalších pokojů, a to hlavní ložnice, pokoje s tatami, koupelny a na závěr zde nalezneme točité schody směřující do vyšších podlaží. Pokoje v přízemí jsou odděleny od venkovního prostoru posuvnými dveřmi, díky kterým se stírá hranice mezi interiérem a exteriérem. Cihlová podlaha tak vytváří napůl otevřený a napůl uzavřený prostor, jenž vzhledem k použitému materiálu nabízí osobitější atmosféru.

Z prvního patra vedou schody ze vstupní haly přímo do třetího. Schodišťová šachta tedy druhým patrem pouze prochází, není možno zde vyjít ven, ani z venkovního otevřeného prostoru v druhém patře sejít přímo do patra prvního. Schodiště je lemováno průhlednou stěnou z FRP materiálu, který umožňuje průnik a rozptýlení světla do prvního i třetího poschodí.

Nahoře ve třetím podlaží je umístěn obývací pokoj, jídelna a kuchyň. Na podlaze se nachází dva otvory. První je vyústěním schodů z prvního patra a druhý otvor tvoří jediný přístup pomocí žebříku do druhého, otevřeného prostoru.  Třetí patro je tvořeno dřevěnou konstrukcí s pohledovými dřevěnými trámy a střešními fošnami.  Dále tento prostor dotváří velká okna položená na severní a jižní stranu umožňující krásný výhled, spolu s malými kulatými okénky po stranách domu.

Ve druhém otevřeném patře jsou umístěny kolem dokola skleněné zdi, které asimilují venkovní prostor a umožňují tak výhled do okolí, kde se vyjímají další jednopodlažní domky, v dáli pak skladištní domy na saké, řadové rodinné domky a cihlové komíny.

Každé patro domu je něčím odlišné, ať již fyzickou přístupností, nápaditostí či společenskou vhodností. Tato různorodost nabízí odlišné možnosti uplatnění společenských vztahů.

Konstrukce
Kvůli většímu zatížení prvního a druhého patra je použita štíhlá ocelová konstrukce, zatímco ve třetím patře je naopak užita dřevěná konstrukce, která byla vyrobena užitím tradičních japonských metod. Na konstrukci prvního a druhého patra jsou použity ocelové sloupy o průměru 100 mm a 140 mm. Ve druhém podlaží jsou ocelové sloupy o průměru 60 mm. Všechny sloupy jsou šikmé, s odlišnými úhly.

Jelikož je Japonsko seismicky aktivní oblastí, výpočet konstrukce bere v úvahu i odolnost vůči silnému zemětřesení, které však není každodenním jevem. Často se užívají sloupy o větších průměrech z důvodu zajištění odolnosti vůči zemětřesení nebo nosné zdi se vzpěrami. Každopádně i sloupy o velmi malých průměrech mohou odolat vertikálnímu i horizontálnímu zatížení, pokud jsou dobře nakloněny a umístěny. Prostor je pak odlehčen od mohutných sloupů, tradičních konstrukcí a jakoby pluje ve vzduchu spolu s přírodou a nad větvemi stromů.
Autor: Jana Krčmářová, 24.03.10
Návštěvnost: 63513 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
pekne Ronn 25.03.10 08:44
CCH Petr 29.03.10 22:41
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.