Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům Kiltro

Autor: Supersudaka
Adresa: Talca, Chile
Náklady: 80 000 USD Realizace: 2006-08
Užitná plocha: 104 m²

Dům Kiltro leží ve centrálním údolní nedaleko města Talca a je téměř dokonalým příkladem toho, jak v Latinské Americe vzniká architektura.
Již návrh i pozdější výstavba byly velice nejisté, počínaje pozemkem – ležící v neskutečném srázu – až po finanční omezení. Výsledkem toho byl obyčejný rastr rozvinutý do mnohostranného pláště, který je současně jednoduchý i komplikovaný.
Je zajímavé, že při příjezdu k domu tvoří jeho hlavní fasádu střecha, která je navržena jako terasa s 360º výhledem do údolí. Pozoruhodná je také spodní konstrukce pod horní palubou, která vyrovnává vodorovné síly v případě zemětřesení, které umožnily vyvarovat se křížových výztuh v oknech s poutavými výhledy. Tato dřevěnáážena a obrácena tak, aby zabraňovala nadměrnému vystavování domu vůči slunci ve žhavém létě ve střední Chile, zatímco dovoluje slunci, aby vstoupilo v brzkých ranního hodinách a během tuhých zim, kdy svítí pod nižším úhlem. Všemi otvory probíhá skrze patio přirozená křížová ventilace a venkovní fasády umožňují pasivní regulaci teploty. Takto vypočítaná geometrie stavby až nečekaně dokonale souzní s okolním reliéfem kopců.
Bez ohledů na technické komplikace je výsledné prostorové uspořádání – jako kdyby jej předem nic neomezovalo – ve volném prostoru kolem vnitřního atria, které obsahuje kuchyň a může být vystaveno pohledům dle přání obyvatel proměnit jídelnu v obývací pokoj nebo jiným potřebám podle žádosti. Daleko jasnější program má hlavní ložnice se soukromou koupelnou a terasou s výhledem, který si mohou obyvatelé užít během rána nebo pozdě v noci. Jinak garsoniéra či pokoj pro hosty na opačné straně je umístěn společně s více “veřejnou“ sprchou, toaletou a prádelnou. To vše se vměstnalo na plochu menší než 104 m², přesto jsou všechny prostory mezi sebou vzájemně propojeny vnějšími i vnitřními cestami: nepřetržitá promenáda bez slepých zakončení obsahuje všechny prostorové kvality a výhled na život v příkré, téměř neobydlené oblasti ležící pouhých pět minut od města.
To vše nebylo dosaženo při hledání jistot, ale spíše během pracovních postupů metodou pokus a omyl, zatímco všechny inspirační zdroje byly netušeně nebo vědomě zahrnuty: od Corbusierových pěti bodů za novou architekturu, po nedaleký Měděný dům 2 od Smiljana Radiće nebo odkazy vycházející z Miesovské konstrukční jednoznačnosti přes experimenty OMA a PLOT (všem se tímto omlouváme).
A výsledek? Mix, bastard, fúze, stejně jako kříženec psa, pojmenovaný chilsky: Kiltro (směs různých psích ras).
Super Sudaka
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 17.03.10
Návštěvnost: 62184 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
nádhera Irena Horešovská 18.03.10 10:05
ty brdo! pavlik.t 18.03.10 10:10
krásné čmelda 18.03.10 14:08
překlad Lenka Štěpánková 19.03.10 09:11
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.