Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Přestavba prvorepublikového řadového domu

Autor: DESIGN by DONLIĆ | Ivana Dombková
Adresa: Praha, Česká republika
Realizace: 2009

Každý z nás je obdařen intuicí. Vnitřními pocity a vizemi, které nás vedou k určitým rozhodnutím. Někteří z nás dokáží tento dar využívat naplno. Důvěřují svému vnitřnímu hlasu bez ohledu na argumenty nebo většinové názory okolí. 

Dům, který vám chceme představit byl zakoupen a zrekonstruován díky  vnitřnímu vnuknutí jeho majitelky. Výsledkem tohoto intuitivního přístupu je nadčasová realizace oděna v bílé, vyzařující naprostý klid a vyváženost…

Síla souznění
Historie rekonstrukce prvorepublikové vily v pražských Dejvicích má podobně jako u lidí svůj jedinečný příběh. Nová etapa "jejího života" začala ve chvíli, kdy byla nabídnuta k prodeji. Nabízenou nemovitost si především kvůli lokaci zakoupil manželský pár s dítětem. O veškeré náležitosti spojené s inovací se postarala paní.
Tak jako všechno ostatní i volba architekta byla intuitivní. Paní domu svěřila návrh studie projektové i výrobní dokumentace Ivaně Dombkové a studiu Donlić v Praze (jehož je spolumajitelkou s Rostislavem Černíkem).

Architektka na základě požadavků klientky připravila studii celého prostoru pro tříčlennou rodinu. Ta byla vypracována tak, aby maximálně respektovala reálné možnosti a vlastnosti stavby a zároveň akceptovala předem stanovená pravidla feng-shui, která se stala nosným prvkem celé rekonstrukce.

Žádné dřevo, žádné barvy
Realizace návrhu byla rozdělena do dvou etap. První řešila stavební úpravy, které zahrnovaly dostavbu, výměnu oken, změny dispozic a všechny navazující práce jednotlivých řemesel. Další fáze byla orientována na vybavení celého interiéru.
Vnitřní dispozice jsou rozčleněny do dvou obytných pater a suterénu. Suterén domu je vybaven roční šatnou, skladovacími prostory, kotelnou a technickým zázemím.
V prvním podlaží se nachází zádveří, šatna, obývací zóna propojena s jídelním koutem a kuchyní, odkládací prostor a denní toaleta. Vrchní podlaží má intimní charakter. Disponuje ložnicí manželů, pokojem dcery, koupelnou a úložnými prostory.
Základním spojovacím prvkem exteriéru s interiérem je barevnost a materiálové řešení. Dominující bílá je ve feng-shui barvou kovu, symbolizující sílu a pevnost. Samotný odstín představuje nové začátky a čistotu. Na barvu navazují materiály.
Ani jejich výběr a vzájemná kombinace nebyly náhodné. Podlahy a některé stěny jsou řešeny systémem Pandomo, díky kterému architektka dosáhla efektu jednolitosti. Hloubkově probarvený pohledový beton je doplněn o element skla a kovu v minimálním množství.       

Plynutí s časem
Zařizování interiéru probíhalo postupně, v souladu s vnitřními pocity paní domu. Otevřený přístup, pečlivost, empatie a citlivost pro detaily, kterými je Ivana Dombková známá, vnesly do prostoru řád a zvýraznily všudepřítomnou harmonii. Ta je kromě již vzpomínané barevnosti a materiálů podtržena jasnými linkami, měkkými přechody, průhledy a zaoblenými tvary, tak typickými pro filozofii větru a vody.
Dům je zařízen v minimalistickém stylu. Veškerý nábytek, který je vyroben na míru, pochází z dílny studia Donlić. Většina nábytkových bloků v prostoru plní nejen funkci úložných prostor, ale zároveň "obaluje" nosné pilíře objektu. Statika domu je totiž  řešena již ve fázi studie zároveň s interiérem, jiný postup je dle filozofie DONLIĆ mylný. To se týká také bloku vestavěných skříní, sloužících nejenom jako rafinované odkládací prostory ale i jako knihovna, která našla své místo pod schodištěm. 
Nábytek je vhodně doplněn svítidly, která si klientka vybírala sama podle vyzařování jednotlivých místností. Křišťál jako jeden z neoblíbenějších amuletů feng-shui je použit hned ve vstupní zóně v podobě lustru, který představuje zajímavý kontrastní prvek.
Obě koupelny, také v bílém provedení, jsou vybaveny sanitárním zařízením Duravit.

Totální očista v prvorepublikovém stylu 
Každý centimetr, se kterým Ivana Dombková pracovala, je maximálně zhodnocen a naprojektován tak, aby nenarušil novou identitu stavby a přitom zachoval její prvorepublikový charakter.
To se architektce podařilo docílit přes nezměněný původní obvod stavby, který byl nenásilně doplněn o přístavbu v čelní zahradní části, kulatá okna, velká členěná hliníková okna a celoplošné prosklení ve vrchním patře -  pokoj dcery.

Filozofie prostoru je dotažena do těch nejmenších detailů, jako jsou strohost v dekoracích, minimum vystavěných předmětů či přítomnost kulatých detailů ve formě zaoblené digestoře nebo malého kulatého zrcadla v obývací zóně.
Nezbytnou součástí vybavení je element ohně. Jeho přítomnost je zajištěna plynovými krby v každé místnosti. Z praktických důvodů jsou krby doplněny o nenápadné podlahové konvektory pod okny.

Vila je postavena na mírném svahu a nechybí ji nádherný výhled do zahrady a na nedalekou kapli. Velkorysé prosklené plochy tak nabízejí efekt živého kina, který je příjemným barevným zpestřením bílého interiéru.

Zahrada patřící k nemovitosti není zatím upravena. I ona bude ale časem představovat další harmonickou část domova – místa poskytující svým obyvatelům dostatek energie, inspirace a kvalitní regeneraci...

Natalie A. Rollko (psáno pro časopis DOMUS AUREA)

Zdroj: Natalie A. Rollko
Vložil: Jan Kratochvíl, 10.03.10
Návštěvnost: 98707 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
zalubil som sa rk 09.03.10 18:02
Nádhera minaříková 10.03.10 08:41
design??? Martin Cviček 10.03.10 08:46
sterilita mikrobek 10.03.10 09:18
klempířina j.stary 10.03.10 12:00
úúúúúúúžasné Lenka 11.03.10 07:42
bílá tma černý princ 11.03.10 09:45
řadovka Martina 11.03.10 11:22
co se to tady stalo? pastilka 12.03.10 14:23
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.