Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům Kadaň

Autor: Vít Branda
Spolupráce: Pavel Forman
Adresa: ul. Strmá, Kadaň, Česká republika | mapa
Projekt: 2001 Realizace: 2003
Užitná plocha: 438 m²

Navržená stavba včetně souvisejících terénních úprav splňuje vstupní požadavky investora a technické podmínky pro navrhování energeticky úsporných staveb. Stavební  pozemek má  tvar mírně  nepravidelného obdélníku, leží na jižním a jihozápadním svahu pod Svatým vrchem v Kadani s výhledem na Ohři, Doupovské hory a Františkánský klášter.
Od silnice Kadaň - Klášterec nad Ohří je pohledově oddělený a částečně i odcloněný vůči provozu automobilů terénní hranou vzniklou v minulosti při výstavbě této komunikace.  Na pozemek zasahuje dubový hájek a při situování staveb  byla poloha téměř všech stromů respektována, neboť architektonický návrh  se snaží citlivě využít a situováním stavby do určité  míry zdůraznit přírodní hodnoty území - obytné místnosti a ložnice v úrovni zahrady jsou orientovány směrem k atraktivnímu výhledu a stavba je osazena co možná nejtěsněji k severnímu okraji pozemku, kde tvoří barieru k sousedním pozemkům i obslužné komunikaci, umožňuje vznik kvalitní obytné zahrady nerušené provozem v ulici a vyhýbá se všem vzrostlým dřevinám.
Dům tvoří v základním půdorysném tvaru výrazně protáhlý obdélník orientovaný delší stranou k jihu a v návaznosti na obslužnou komunikaci je zakončený zaoblením. Základní objem domu je vyskládán ze dvou téměř ortogonálních odlišně zastřešených částí odlišných proporcí - obytné části domu se třemi nadzemními podlažími a přízemního  zřetelněji protáhlejšího bazénu svírajících vzájemně úhel 5° tak, aby stavby kopírovaly průběh vrstevnic původního svahu. Ze základního objemu domu vyčnívají v horizontálním směru arkýřovitě vykonzolovaná tělesa garáže pro kola a jídelny a vertikálně střešní nástavba, jejichž objem je zvýrazněn také obkladem nosné konstrukce horizontálně uspořádanými palubkami.
Výškově je dům uspořádán při zapuštění jeho severního okraje do jižního svahu tak, že vstupní podlaží s hlavními obytnými prostory a technickým zázemím zůstává v úrovni ulice a do nižšího soukromého podlaží v úrovni zahrady se sestupuje po vnitřním schodišti. Vnitřní dispozice jsou v obytné části v úrovni zahrady otevřené, kuchyň s jídelnou není fyzicky oddělena od obytného prostoru, pouze odcloněna. Vstupní úroveň domu a úroveň obytné zahrady spojuje také venkovní točité schodiště.
Konstrukčně dům tvoří nosné zdivo z tenkostěnných betonových tvárnic založené na vyztužených základových pasech navržených na základě výsledků geologického průzku- mu. Základy a obvodové stěny pod úrovní terénu jsou tepelně izolovány extrudovaným tlakově odolným nenasákavým polystyrenem, obvodové zdivo je zatepleno rozměrově stabilizovaným polystyrenem, krov a ostatní dřevěné části stavby tepelně izolačními deskami z minerálních vláken s průběžnou větranou dutinou pod fasádním obkladem. Ploché střechy mají železobetonovou nosnou konstrukci, střešní krytina z titanzinkového plechu je položena na dřevěný krov. Příčky v úrovni obou podlaží jsou zděné porobetonové, rovné podhledy v obou podlažích hladké sádrokartonové, šikmé podhledy krovu ve 2.NP a 3.NP z překližky nebo dýhované laťovky. Otvíravá okna v obou podlažích a prosklené vstupní dveře jsou dřevěné s rámem z lamelových vlysů zasklené dvojsklem se zvýšeným tepelným odporem.
Projekt
Fotograf
Ester Havlová
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 14.03.10
Návštěvnost: 50832 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
polivka mIkI_n 18.03.10 09:15
Califonication nihilnisi 19.03.10 10:33
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.