Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům Černé Voděrady

Autor: Vít Branda
Spolupráce: Věnka Müllerová, Jan Žurek, Vlastimil Novotný
Adresa: Černé Voděrady, Česká republika | mapa
Projekt: 2004 Realizace: 2004
Užitná plocha: 192 m²

Původní stavba byla navržena jako velmi konzervativně řešený rodinný dům s jednou bytovou jednotkou a garáží pro jedno vozidlo. Obytná část domu byla řešena jako přízemní,  částečně podsklepená s využitým podkrovím pod sedlovou střechou, přízemní nepodsklepená garáž obdélníkového půdorysu byla zastřešená sedlovou střechou s podobnou konstrukcí krovu jako obytná část, se kterou byla stavebně propojená. Poměrně velkoryse bylo navrženo technické zázemí domu představující značný podíl celkového objemu stavby.

Po rozestavění hrubé stavby investor zjistil, že navržená stavba nesplňuje jeho původní požadavky a výrazně se rozchází s představami o využití místa vybraného pro stavbu domu. Pozemek byl přes poměrně velkou vzdálenost od Prahy, kde investor pracuje a vzhledem k charakteru své práce předpokládá, že bude pracovat i nadále, vybrán jako místo pro stavbu rodinného domu zejména pro výhled do krajiny severním a severovýchodním směrem, který investora přesvědčil o tom, že bude do Prahy dojíždět. Původní dispoziční a architektonické řešení rodinného domu však výhled tímto směrem z obytného prostoru domu téměř neumožňovalo, stavba rovněž představovala velmi tradiční dispoziční řešení, které bylo na mnoha místech nedomyšlené a nesplňovalo představy investora o životním stylu, který by měl dům umožňovat.

Po konzultacích se proto investor rozhodl přes značnou rozestavěnost hrubé stavby stavební práce dočasně na zimní měsíce přelomu roku 2003/2004 zastavit a v tomto období se pokusit najít rozumné řešení úprav rozestavěné stavby, které by odstranilo většinu závad původního řešení a přitom bylo z hlediska stavebních nákladů pro investora únosné.

Základní objem rodinného domu je rozdělen na dva odlišné objekty - přízemní ložnicovou část zastřešenou plochou střechou se střešními světlíky osvětlujícími místnosti v hloubce dispozice a dvoupodlažní obytnou část zahrnující jediný ve dvou podlažích uspořádaný obytný prostor zastřešený šikmou střechou o mírném spádu. Jednoduché základní objemy stavby mají ploché a šikmé střechy zakončené nízkými atikami, mají podobné detaily a vnější výraz.

Nově navržené dispoziční řešení výrazně odlišně řeší především obytnou část stavby, která byla přesunuta do místa, kde je nejlepší kontakt se zahradou i krajinou. Z dispozice byla odstraněna garáž a elektrokotelna, v původní garáži je umístěn obytný prostor s jídelnou a kuchyní a nad ním je ve druhé úrovni obytného prostoru umístěna herna s pracovnou.

Původní obytná část, nad kterou mělo být podkroví, je ponechána přízemní a zahrnuje soukromou část domu s ložnicemi a jejich hygienickým zázemím. Umístění ložnice a dětských pokojů v úrovni terénu umožňuje východ z místností přímo na zahradu. Současně je minimalizován rozsah komunikací v úrovni přízemí ve snaze co možná nejvíce zvětšit obytnou plochu a co nejlépe využít obestavěný prostor domu, tedy ve svém důsledku co nejlépe využít peníze vložené do rekonstrukce.

Nově navržený přístřešek pro automobily ve vjezdu na pozemek částečně napravuje nevhodně volenou hustotu zastavění pozemku ve velké vzdálenosti od uliční čáry. Přístřešek pro automobily je situován v úrovni oplocení a tvoří jej lehká ocelová skeletová konstrukce s dřevěnými stropnicemi variantně krytá sklem nebo polykarbonátovými deskami založená na patkách z prostého betonu.


Projekt
Fotograf
Ester Havlová
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 12.03.10
Návštěvnost: 60707 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
pjekne Matej Farkas 13.03.10 12:51
okno mIkI_n 18.03.10 09:23
živý obraz koudy.p 18.03.10 12:21
Gratulace roninW 18.03.10 16:59
úžasnost? asterix 18.03.10 18:22
super Jana Pavlíčková 24.03.10 10:16
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.