Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Pozemní lanová dráha Nordpark

Autor: Zaha M. Hadid, Patrik S. Schumacher
Spolupráce: Thomas Vietzke (hlavní architekt), Jens Borstelmann, Markus Planteu
Adresa: Innsbruck, Rakousko | mapa
Investor: INKB - Innsbrucker Nordkettenbahnen GmbH (PPP)
Projekt: 2004 Realizace: 2005 - 2007
Soutěž: 2005 Zastavěná plocha: 2500 m²

snímek Roland Halbe
Program:
4 stanice pozemní lanovky, 1 most

Projekt zahrnuje návrh čtyř stanic pozemní lanovky vedoucí na severní innsbrucký hřeben. Přizpůsobení se specifickým podmínkám místa v různých nadmořských výškách a zároveň formulování soudržného zastřešujícího archi- tektonického jazyka je pro tento projekt zásadní. Dva kontrastní prvky skořepina a stín vytvářejí prostorovou kvalitu každé ze stanic. Lehká organicky tvarovaná konstrukce střechy pluje na betonových podstavcích. Umělé krajiny fungují jako objekty, do nichž jsou vepsány rozličné pohyby a proudění. Díváme-li se na plynoucí tvary a měkké kontury skořepiny střechy, mohou se nám vybavit přírodní fenomény jako například pohyb ledovce.

Nové výrobní metody jako CNC frézování a tvarování za tepla zajišťují velmi přesný a automatický přenos počítačově generovaného návrhu do samotné realizované struktury. Výsledná estetika může odkazovat k proudnicovému tvarování průmyslových výrobků (automobilů, křídel aeroplánu, jachet atd.). Každá stanice má svůj kontext, svou topografii, svou výšku a svůj pohyb. Určujícím technickým parametrem je procento stoupání trati. Vysoká míra flexibility umožňuje, aby se skořepinové konstrukce těmto rozdílným parametrům přizpůsobily, a přesto zůstaly součástí jedné formální rodiny. Předmětem zkoumání se stal koncept lehkosti. Velké konzolové nosníky a malé plochy dotyku umocňují plovoucí vzhled skořepin.

Kancelář Zaha Hadid Architects zvítězila v soutěži na pozemní lanovku Nordpark v roce 2005. V Innsbrucku představuje tato stavba její druhý realizovaný projekt – skokanský můstek Bergisel byl dokončen v roce 2002 a následně jeho návrh ocenil Mezinárodní olympijský výbor Zlatou medailí (Gold Medal for Design; 2005).

Materiály: základy – železobeton, konstrukce – ocel, vnější plášť – teplem tvarované sklo
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 18.11.09
Návštěvnost: 60056 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
skoro jako v Ostravě !!! Vlastík 19.11.09 10:08
to Vlastík Martin Cviček 23.11.09 19:12
to Martin Cviček Adam 25.11.09 13:05
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.