Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům ve Winterthur

Autor: Peter Märkli
Adresa: Winterthur, Švýcarsko
Realizace: 1987

Jedná se o první návrh, kde jsem cítil, že stavební konstrukce ani okolní prostředí nevyžadovaly žádnou hlavní fasádu. Dům tvoří dlouhá nízká hmota, k níž jsou přidány další prvky. Není zde žádná hierarchie: všechny části spojuje stejný řád. Fasáda obrácená do ulice má dlouhé okno kvůli co nejlepšímu osvětlení a výhledu na Winterthur. Druhou dlouhou stranu tvoří betonová stěna, v níž jsou pouze malá okna osvětlující chodbu. Vstup je na úzkém konci v blízkosti garáže. Na pravé straně od vstupu je reliéf od Hanse Josephsohna. Bez této sochy by fasáda nemohla správně fungovat. Vstupní hala s výškou přes dvě podlaží má stěny z šedé nenabarvené omítky. Z předsíně můžete zahnout vpravo do samostatné části s plaveckým bazénem nebo přejít k hlavnímu sledu místnosti otevírajících se do dlouhé betonové terasy. Tato terasa je před převládajícími větry chráněna hmotou plaveckého bazénu a od ulice pod ní ji odděluje bukový živý plot. Ložnice v horním podlaží se otevírají do dřevěné lodžie, která rozbíjí výšku uliční fasády a udržuje tak stavbu opticky nízkou. Všechny vnitřní stěny jsou natřeny bílou barvou. Výjimkou je plavecký bazén, kde jsou zdi pokryty tenkou vrstvou zeleného pigmentu. V přízemí jsou podlahy z mramoru a v horním patře ze dřeva. Pro vnější plášť jsme vybral beton pro jeho šeď, která velmi dobře souzní s okolní krajinou. Beton byl odléván na místě. Když odstraníte bednění, tak voda, která se nashromáždila na vrchu bednění, se odplaví a bere sebou písek a štěrk. To dělá beton ještě hrubším, téměř jako kámen. Při práci na exteriéru byly uplatněny dva konstrukční řády – rozměry bednění nejsou po celé stavbě stejné. Tím vznikají 'zbylé' části, kontrapunkty. S každým dalším projektem shledávám umístění těchto kontrapunktů (zdůrazňujících a zvýrazňujících částí – pozn.překl.) na určitých místech ve fasádě stále více poutavým.
Peter Märkli
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 06.08.09
Návštěvnost: 36339 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
V době oprošťování Vích 08.08.09 23:05
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.