Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům Horoměřice

Autor: ATELIER L | Jana Langerová, Daniel Piecuch, Lukáš Vacek, Šimon Vojtík
Adresa: Horoměřice, Praha, Česká republika
Realizace: 2007 Užitná plocha: 287 m²

Vznikající obytná zástavba na okraji obce, formovaná pokroucenými představami o tradiční architektuře (reprezentované komplikovanými seskupeními hmot s co nejdelším přesahem střech), byla obtížným urbanistickým kontextem k reflexi. Jistotu jsme proto hledali v čitelné formě čtvercového půdorysu a kompaktní hmoty, prolomené do intimní části zahrady s výhledem do vzdálené krajiny. Umístění na pozemku je tradiční a logické – rovnoběžně s uliční čárou, s vyváženou proporcí uliční a intimní části zahrady.

Nejvýraznějším prvkem střídmé jižní (uliční) fasády je záměrně zapuštěný vstup. Se soukromým prostorem zahrady, navazujícím přímo na volnou krajinu, je dům propojen v komponovaných průhledech tak, aby nebyl zbytečně otevřen na severní návětrnou stranu, ale přesto poskytoval výrazné optické propojení exteriéru s interiérem domu. Tento přístup zvýrazňuje i severozápadně orientovaná lodžie.

Dům má charakter městské vily. Přehledné dispoziční uspořádání skýtá flexibilitu využití, reagující na proměnlivé potřeby rodiny v průběhu času. Ústředním prvkem je hala se schodištěm, umožňující otočení funkční osy domu. Přízemí je uspořádáno kolmo k ulici. Od vstupu prostory gradují přes halu se schodištěm po obytný prostor s krbem a zahradou s výhledem do krajiny. Hala se schodištěm je světelným centrálním prostorem, který přes prosklenou stěnu východní fasády poskytuje světlo všem prostorám ze samého středu disposice. Obytný prostor je do haly otevřen prosklenou stěnou s pískovaným sklem a velkými třídílnými posuvnými dveřmi ze stejného materiálu. Patro je komponováno podél střední halové chodby se schodištěm. Z podélné haly je umožněn přístup do všech pokojů intimní části domu.

Dům tvoří konstrukční trojtrakt, provedený ze systémových cihelných bloků a keramobetonového stropu. Stanové zastřešení tvoří dřevěné sbíjené příhradové vazníky s pláštěm z titanzinkového plechu. Zateplení základní hmoty domu je kontaktní, se systémovou omítkou tmavě šedé barvy, prolamování hmoty domu je charakterizováno dřevěným obkladem. Výraz domu je založen na jeho tvarové a materiálové střídmosti (šedá omítka, dřevěný obklad a okna, titanzinková krytina). Řešení interiéru dává vyniknout proporcím prostoru, podpořených kombinací světlého dřeva a bílé malby. Důležitým prvkem jsou kvetoucí ovíjivé rostliny, které kromě dotvoření fasády přinášejí proměnlivý prvek, kontrastující s přísnou geometrií a střídmou barevností.
Projekt
Fotograf
Robert Žákovič
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 26.07.09
Návštěvnost: 63764 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
krátká poznámka Renča 30.07.09 12:56
děs běs David Kučera 31.07.09 20:49
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.