Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům Hemeroscopium

Autor: Ensamble Estudio | Antón García-Abril Ruiz
Adresa: Las Rozas, Madrid, Španělsko
Realizace: 2005-08 Užitná plocha: 400 m²


Hemeroscopium pro Řeky představuje místo, kam zapadá slunce. Jde o narážku na místo, které existuje pouze v naší mysli, v našem vnímání, které se stále střídá a proměňuje, ale je nicméně skutečné. Místo je limitováno odkazy na horizont, fyzikálními hranicemi, definováno světlem a událostmi v čase. Dům Hemeroscopium zachycuje domácí prostor i vzdálený horizont. Dělá to tak, že si hraje s konstrukcí uloženou do jasně nestabilní rovnováhy a tím, že dovoluje pohledům uniknout z uzavřených obytných prostorů. Těžkými konstrukcemi a silnými účinky, uspořádaných takovým způsobem, aby donutily tíži pohnout prostorem. A to je způsob popisující místo.
Pořadí, v jakém je konstrukce vystavěna, vytváří spirálu, která vychází ze stabilní podpory, 'mateřského nosníku' a rozvíjí se směrem vzhůru v pořadí prvků, které jsou, jak konstrukce roste, stále lehčí, zakončené bodem, kde vrcholí rovnovážná soustava. Celkem sedm prvků. Návrh jejich spojů odpovídá jejich konstrukční povaze, jejich silám; a jejich zdůraznění vyjadřuje konstrukční postavení, jaké mají. Způsobem, jakým je konstrukce postavena, se dům stává vzdušný, prosvětlený, otevřený a vnitřní prostor oplývá životem. Zřejmá jednoduchost konstrukčních spojů ve skutečnosti vyžadovala vytvořit řadu komplikovaných výpočtů, kvůli výztuži, předpětí a dodatečnému tahu ocelových prutů, které splétají síť betonových trámů.
Vyprojektování konstrukce nám zabralo celý rok, ale postavit ji trvalo pouhých sedm dní, což bylo dosaženo díky kompletní prefabrikaci všech různých prvků a dokonale zkoordinované montáži. Všechno naše úsilí bylo nasměrováno k tomu vyvinout techniku, která by umožnila vznik velmi specifického prostoru. A tak byl vynalezen nový udivující jazyk, kde forma mizí a dává přednost odhalenému prostoru. Dům Hemeroscopium zhmotňuje na vrcholu své rovnováhy něco, co my v Ensamble Studio ironicky nazýváme “bod G“, což je dvacetitunový žulový kámen vyjadřující gravitační sílu a fyzikální protiváhu k celé konstrukci.
Ensamble Studio
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 18.07.09
Návštěvnost: 60426 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
...Hm,... šakal 18.07.09 19:20
re tony 02.08.09 10:56
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.