Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům

Autor: Eduardo Souto de Moura
Adresa: Quinta do Lago, Algarve, Portugalsko
Realizace: 1984-89

Víkendový dům v Algarve leží v těsné blízkosti golfového hřiště, což mělo za následek velmi přísnou regulaci - dům musel být bílý, přízemní, s maximálním zastavěním 20% pozemku. Architekt Souto de Moura se s tím vypořádal skvěle. Velmi přehledné vnitřní uspořádání a výrazová síla tohoto domu sledují mimo jiné arabské motivy pro Pyrenejský poloostrov fatální. Proto dům tak trochu vybočuje z řady.
Na tomto domě mne fascinuje řešení vstupu. Mám rád motivy plynutí a pozvolného přechodu. Tento prvek mi na mnoha místech, kde se bydlí, chybí. Předzahrádky, pavlače, atria, stříšky, terasy atd. V Algarve nás Souto de Moura nejprve uvede do vstupního atria, kde je pocit závětří doveden do maximálního perfekta. Odsud vstupujeme do nepříliš prostorné haly, abychom prostorově explodovali v navazujícím obývacím pokoji s jídelnou. Použité materiály jsou přírodní a portugalské.
A konečně se dostáváme k prostorovému konceptu, který je vskutku epesní. Většina vnitřních prostor je pozoruhodně zastřešena - obývací pokoj vrchlíkem koule, vstupní hala jehlanem, chodba převýšeným kvádrem atd. Vzniká tak nejen jedinečný vnitřní prostor, ale i skulpturální střešní krajina, kterou známe např. z realizací Le Corbusiera. V Algarve je pravdivý otisk interiéru vyjádřen ve vnější formě nikoli kompozicí okenních otvorů jako u Loose, ale různými zastřešujícími prvky, čímž vila získává nezaměnitelný výraz a náš obdiv. Inu, Souto de Moura nás zase jednou dostal.
Autor: Jan Kratochvíl, 01.08.05
Návštěvnost: 53428 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Krása zas Jeník 18.11.09 00:18
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.