Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům v Komořanech

Autor: Lábus AA | Ladislav Lábus, Marek Nábělek, Martina Novotná
Adresa: Komořany, Praha, Česká republika
Projekt: 2003 - 2004 Realizace: 2004 - 2005
Užitná plocha: 350 m² Zastavěná plocha: 201 m²
Plocha pozemku: 957 m²

Stavba na severozápadním svahu Komořan s výhledem do údolí Vltavy stojí v tradiční zástavbě rodinných domů z první poloviny 20. století. Většinou jde o úsporně řešené dvoupodlažní stavby se šikmými střechami. Lokalita v současné době postupně mění svoji podobu, některé domy jsou nahrazovány novými, zpravidla většími, jiné jsou přestavovány a ztrácejí svou původní prostou podobu.
V území, které mělo původně velmi skromný standard a malé měřítko staveb, reagujeme na vyšší prostorové nároky investora, který kromě rodinného domu chtěl postavit i dvě na provozu domu nezávislé pracovny, záměrným rozdělením hmoty domu na dvě části - dům a pracovny. Přízemní část křídla stavby s pracovnami je integrována do obvodové zdi vymezující intimnější prostor dvorku v poměrně malé zahradě.
Při pohledu ze dvora je odlišení hlavní hmoty s pultovou střechou od přístavby zdůrazněno i v materiálech. Vyšší část je pevná, zděná a omítnutá, nižší je tvořena dřevěnými rámy osazenými před kompletně prosklenou fasádou, má charakter zaskleného zahradního pavilonu. Záměrné uplatnění drobného měřítka stavby je motivováno i snahou po dosažení rozmanitosti při formování vnějšího obytného prostoru, do kterého se pohledově otevírá obytná plocha domu i pracovny. Dřevěné pódium před pracovnou orientované do prostoru dvorku i dřevěná mobilní terasa před obytnou částí přispívají k propojení domu se zahradou, vytvářejí přechod mezi obytnými prostory domu a zahradou. Vyzdvižení dvorku nad okolní terén umožňuje dálkové výhledy přes střechy okolních domů, až ke svahům Chuchelského háje či Barrandovských skal.
Dům má pultovou střechou mírného spádu. Strop patra je zaklenutý do oblouku, který sleduje spád střechy. Dřevěná terasa ve dvoře nebo dřevěné prosklené arkýře  jsou od hlavní hmoty domu záměrně materiálově odlišeny. Tvoří přiznané přičleněné prvky k objemu domu, které obohacují jeho poměrně lapidární tvar a přitom stavbě neubírají samozřejmou čitelnost formy. Arkýře ložnic svým předsazením před líc fasády umožňují i boční výhledy, žaluzie přitom poskytují možnost regulovat otevření a uzavření průhledů a zároveň plní funkci zastínění. V podobném duchu je řešena i přístavba s pracovnami, dřevěná rámová konstrukce fasády obrácené do dvora pomáhá křídlo pracoven nenápadně začlenit do prostředí dvora, aby působilo spíše jako prvek zahradní architektury.
Návrh dispozice je založen na řešení protikladných požadavků zadání, snaze dosáhnout velkorysosti a prostorové otevřenosti dispozice, při akceptování požadavku rozmanitosti místností a uchování intimního měřítka. Všechny obytné místnosti přízemí jsou vizuálně propojeny. V centru obytného prostoru je vložen oplechovaný obslužný „box“, který pomáhá vymezovat a částečně oddělovat prostor kuchyně. V boxu je umístěn krb, vestavěné skříně i část vybavení kuchyně. Podlaha obývacího pokoje je snížena o 50 cm, jeho plocha se tím těsněji propojila se zahradou a zároveň se zvýšila jeho světlá výška, aby se umocnil dojem hlavního prostoru v domě.


Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 19.06.09
Návštěvnost: 59919 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.