Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům v Uherském Hradišti

Autor: Pavel Míček Architects | Pavel Míček
Adresa: Mařatice, Uherské Hradiště, Česká republika | mapa
Projekt: 2004-05 Realizace: 2005-07
Užitná plocha: 157 m² Zastavěná plocha: 108 m²
Obestavěný prostor: 647 m³

Objekt rodinného domu pro mladou čtyřčlennou rodinu je umístěn na okraji městské části Mařatice. Celá čtvrť je položena na kopci, z toho vyplývá kvalitní oslunění, ale také nepřetržitý silný vítr. Stavební charakter lokality tvoří intenzivní zástavba řadovými domky z 80. let minulého století. Poze- mek bývalého ovocného sadu má tvar protáhlého obdélníku, přiléhajícího kratší stranou k místní komunikaci. Je takřka rovinný a svou jihovýchodní stranou se otevírá do volného prostoru sousedního výběhu pro koně. Umístění domu na parcele je předurčeno hustým vedením inženýrských sítí s příslušnými ochrannými pásmy.
Koncepce domu je založena na vztahu a vzájemném vnímání vnějšího a vnitřního prostoru. Dům je zvenku definován jako pevně uzavřený, kompaktní objem. Jeho plášť je narušen - "proražen" pouze v místě terasy navazující na hlavní vnitřní prostor, ostatní otvory jsou zcela v rovině pláště. Vjem z vnitřního prostoru je opačný - absence rohů navozuje pocit neukončeného prostoru.
Důležitou součástí koncepce byla také snaha o nenásilné "vnímání - tušení" konstrukce a pravdivost užitých materiálů. Rovněž byl kladen vysoký důraz na ekonomii prostorů s ohledem na budoucí provozní náklady.
Dům má dvě nadzemní podlaží, je nepodsklepený. Přes betonové závětří se návštěvník dostává do podélné vstupní haly ústící v hlavním obytném prostoru. Před ním je umístěno schodiště do patra a vstupy do dílny a malé koupelny. Jádrem hlavního obytného prostoru s jídelnou a kuchyní je těleso krbu. Celý tento prostor je jihozápadním a jihovýchodním směrem propojen skrz skleněné stěny se zahradou. Pomocí posuvné stěny lze tento prostor dále dělit. V patře jsou pak dvě dětské ložnice, koupelna, rodičovská ložnice s lodžií a pracovna s galerií, odkud je možno přehlédnout většinu vnitřního prostoru domu.
Nosnou konstrukci domu tvoří cihelné bloky, strop nad přízemím je železobetonový, nad patrem dřevěný. Dům je zateplen minerální vatou s hladkou omítkou. Okna jsou z dřevěných lepených profilů. Vnitřní podlahy jsou z teraca, nebo z dubu, dveře a obklady stěn jsou z ořechu, terasy z modřínu.
Pavel Míček
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 11.06.10
Návštěvnost: 79446 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Stará dobrá pevnostní architektura Jan Růžička 12.06.09 16:06
Gratulace kuzemenský 13.06.09 10:16
Pěkné 15.06.09 10:52
to se mi libi blanch 18.06.09 09:12
proč na západ? dan šeda (offcity) 18.06.09 16:19
Jj Marta Balážiková 25.06.09 09:17
gratulace k tomu betonu hka 25.06.09 09:42
Light & Space David Polášek 04.10.09 19:17
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.