Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila u Brna

Autor: Ivan Ruller
Spoluautor: artVilla s.r.o. | Vladimír Hipper, Jiří Bradáč
Adresa: Česká republika
Realizace: 2005-08 Užitná plocha: 495 m²
Zastavěná plocha: 260 m² Plocha pozemku: 7500 m²

Nedaleko Brna, v hornaté krajině na samém okraji chráněné krajinné oblasti, se nachází na jihozápadním svahu parcela, z níž jsou jedinečné dálkové výhledy na údolí nedaleké řeky a brněnskou pánev  lemovanou vzdálenými hřebeny. Celá severní strana je přitom chráněna strmým svahem s mohutným vzrostlým lesem. Vzhledem k tomu, že parcela leží mimo ostatní zástavbu, nabídla jedinečnou možnost realizace solitérní vily s mimořádným propojením vnitřního a vnějšího prostoru.
Podmínky zadání byly dvě: čistý, k samým kořenům jdoucí funkcionalismus a přírodní materiály s dokonale provedenými detaily. První podmínka určila tvar domu, který tvoří dva absolutně čisté, hladké  kvádry o nestejných výškách svírající pravý úhel. Jeden z kvádrů je vyložen  na štíhlých betonových sloupech, čímž vznikl prostor pro parkování vozů. Mezi oba kvádry je vsazen přírodní biotop, v jehož hladině se dům nádherně zrcadlí.
Druhá podmínka určila finální vzhled domu. Klasicky prováděná jemná sněhobílá omítka odpíchnuta od země kamenným obkladem soklu, dřevěná okna v barvě kmenů přilehlých borovic, dřevěné podlahy a především dominantní užití překrásného travertinu na atiky, moniery, parapety, podlahy a obklady stěn.
Dům má dvě podlaží.
Srdcem domu je vstupní hala přes obě podlaží s dominantním vřetenovým schodištěm, jehož prostorově zakřivená madla a dřevěný obklad schodišťových moniérek demonstrují absolutní vrchol řemeslného umu.
Bazénová hala oddělena od vstupní haly celoskleněnou stěnou ji dodává další objemový rozměr. K vstupní hale přiléhá zimní zahrada a vstup do technické místnosti a relaxačního centra.
Ve druhém podlaží nad bazénovou halu byly situovány dva pokoje s lázní, šatní chodba lemovaná po celé délce vestavěnými skříněmi a samostatný pokoj pro hosta. Ve druhém křídle je situována hlavní multifunkční kontinuálně řešená obytná hala s výstupem prosklenými posuvnými stěnami na terasu s půlkulatou zádí. Hala v sobě integruje část velkorysého sezení, pracovnu s knihovnou, jídelnu a kuchyň, z níž je vstup do místnosti sloužící pro praní, sušení a domácí práce. Svojí plochou 150 m² a výškou 3,7 m je dominantním prostorem domu a otevřením prosklených stěn se zcela stírá hranice mezi tím, co je ještě uvnitř a co už je vně domu, což je umocněno bezbariérovým přechodem vnitřní a vnější podlahy.
Domem jsou vedeny dva křížové průhledy, jeden od kuchyňského koutu napříč halou a chodbovou šatnou až do nejzazšího pokoje, druhý z venkovní terasy podél celé haly přes prosklenou zimní zahradu až do venkovní zahrady.
Obě střechy jsou řešeny jako vegetační a v současné době se připravuje výstup z terasy na střechu vyššího kvádru, kde bude umístěno letní sezení s výhledem srovnatelným snad jen s nedalekou rozhlednou.
Celá realizace byla vedena s důrazem na: absolutní  funkčnost, jednoduchost, čitelnost, integraci úložných prostor, jednoduchý provoz, snadnou údržbu, kvalitní materiály, dokonale provedené detaily ale i jistou jedinečnost.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 07.06.09
Návštěvnost: 73163 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.