Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům & ateliér Bow-Wow

Autor: Atelier Bow-Wow | Momoyo Kaijima, Yoshiharu Tsukamoto
Adresa: 8-79 Suga-cho, Shinjuku-ku, Tokio, Japonsko | mapa
Web: www.bow-wow.jp
Realizace: 2005 Užitná plocha: 211 m²
Zastavěná plocha: 60 m² Plocha pozemku: 109 m²

Jako je těžké působit současně na třech místech včetně univerzitní laboratoře, tak stejně usilovně jsme hledali místo pro náš dům s ateliérem, až přišel v úvahu 'pozemek ve tvaru vlajky'. Tento pozemek je zcela obklopen budovami a se silnicí je spojen pouze úzkým pásem země. Poněvadž na něm bylo těžké cokoli navrhnout nebo postavit, tak vyšel relativně levně.
Současně to byla také možnost zužitkovat naše minulé zkušenosti, kdy se nám dařilo proměnit složitou situaci v pozitivní charakteristiku domu. Našim cílem nebylo oddělit obytnou část domu od ateliéru. Dospěli jsme ke skladbě dvou spodních ateliérových pater a dvou horních poschodí s obytnou částí propojených schodištěm, jehož podesty po prostudování místních podmínek rozdělují dům do více výškových úrovní. Velikosti schodišťových podest se různí od 3 do 10 m². Mění se také typy schodišť, což dává každému prostoru jiný stupeň soukromí.
Aby šikmé obvodové stěny vyhověly místním předpisům, jsou také vnitřní sloupy v prvním a třetím podlaží zešikmeny, což následně ovlivňuje chování lidí uvnitř domu. Nečekaně tím vznikly prostory, které inspirují naši představivost a vybízejí, jak je dále využít. Vykopali jsme studnu a vodu z ní využíváme pro sálavé chlazení a vytápění. Voda ze studny je čerpána na střechu, odkud pak stéká po obvodovém plášti a tím v létě ochlazuje stěny. Obvodový plášť tvoří asfaltové pásy posypané drtí pomáhající zadržovat vodu. Je zábavné uvažovat o stavbě jako o mohutné potící se skále se saní ukrytou unitř v podobě vodní žíly, která občas zableskne mezi domy. Na vrcholku “skály“ budou zasazeny rostliny a na přístupové cestě “stožáru vlajky“ bude vysoký strom a lavička.
Atelier Bow-Wow

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 07.05.09
Návštěvnost: 64222 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.