Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům Wolf

Autor: Pezo von Ellrichshausen Architects | Sofía von Ellrichshausen, Mauricio Pezo
Adresa: Calle Bureo nº 2364, Sector Andalue, San Pedro, Chile | mapa
Investor: Juan Carlos Heijboer
Náklady: 70 000 USD Projekt: 2005-06
Realizace: 2006-07 Užitná plocha: 136 m²
Plocha pozemku: 362 m²

Ve zdejší nově postavené předměstské části převažují hlavně podkrovní domy. Mnoho z nich využívá mezeru v zákonech, poněvadž se potýkají s nedostatkem čtverečních metrů povolených DFL2 (chilský zákon týkající se daňových úlev ve stavitelství). Vystoupání na tři patra se nezdá být problém. Absurdní je však předstírání, že šikmou střechou zabírám bez dotazování maximální povolenou výšku (uživatelé pak musí hlavou neustále narážet na nízké trámy).
V tomto případě, mimo zabrání zbylých trojúhelníkových částí pod nakloněnými střechami, a stejně jako u Hockneyho převrácené perspektivy, je svislé hmota mírně seříznuta diagonálními odchylkami, které se snaží vyhnout svým nejbližším sousedům a nasát zbývající svobodu ze dvou vedlejších nevyužitých malých ploch. Stavební program se pokouší vyřešit svobodný a převážně samotářský život někoho, kdo právě obnovil své manželství a otcovství (s dětmi, které jsou dnes již dospělé a navštěvují jej pouze příležitostně).
Obslužné části, vertikální komunikace a různé skladovací prostory pomáhají vymezit stísněné postranní mezery pozemku. Dvě hlavní a nejrozměrnější místnosti zabírají v podélném směru opačné konce a různé výškové úrovně domu: směrem k zadní části pozemku se nachází společenská místnost navazující na přírodní terén; prostor směrem do ulice (s výhledem na nešťastné okolní domky) umožňuje více neformální a rodinné schůzky (pod autoritativní, téměř nerozvážnou ochranou soukromé pracovny umístěné ve třetím podlaží).
Centrální prostor je tvořen opakováním čtyř tuhých ocelových rámů (sloupy i trámy jsou ze stejného profilu IPE240) na nichž, při pohledu na podélný řez, jsou postaveny částečně se překrývající úrovně. Plášť domu tvoří textura pomáhající svádět dešťové srážky. Opakující se textura s bronzovým odstínem (neustále se proměňujícím v denním světle) je bezostyšně narušována hladkými výřezy oken zarovnaných (bezrámově) s obvodovou stěnou.

Literatura
 

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 01.05.09
Návštěvnost: 59807 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
krabicka Lenka 01.05.09 08:41
.. Jan Stolek 01.05.09 17:30
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.