Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Alpská chata 6x11

Autor: OFIS arhitekti | Rok Oman, Špela Videčnik
Adresa: Stara Fužina, Slovinsko | mapa
Náklady: 150 000 Euro Projekt: 2007
Realizace: 2008-09 Užitná plocha: 95 m²

Chata leží v malé alpské vesnici, která je součástí národního parku Triglav, s přísnými pravidly pro nově navrhované staveb. Klient zakoupil pozemek společně se stavebním povolením k realizaci běžného projektu. Požadavkem klienta nebylo měnit stavební povolení, ale změna určitých prvků v domě, aby lépe odpovídal jeho rodině, stal se ekologičtějším a měl okna směrovaná k zajímavým výhledům.
Nový dům si v mnohém uchoval podobu původního projektu: půdorysná stopa 6 x 11 metrů, sklon střechy 42 stupňů, stejné vnější rozměry i použité materiály.
Materiály - kamenná spodní část, dřevěné sloupy nebo způsob laťování na fasádě získává inspiraci v typologii okolních staveb.
Řazení místností je velmi racionální a je komponované přímo pro potřeby rodiny. Centrální schodiště se otáčí kolem krbu, který vytápí obě poschodí. V horním patře se nachází tři ložnice a koupelna se saunou. Všechny tyto místností jsou propojeny co možná nejmenší chodbou. Přízemí tvoří jeden velký obytný prostor s jídelnou a kuchyní; pod schodištěm je malý sklad. Úroveň podlahy je částečně snížená a okenní parapety tak slouží jako pohovky s přímým výhledem na okolní hoří.

Ekologické aspekty:
Velké rohové okno bylo umístěno směrem sluneční stranu. Díky tomu nemusí být během zimních slunečních dní používáno v domě žádné vytápění. Mezi vnější a vnitřní dřevěný obklad je navíc vložena tepelné izolace. Černá fólie, které je umístěna za venkovní dřevěný obklad pomáhá pohlcovat sluneční teplo a předávat ho dále do nosných zdí. Horní patro je předsazené a v letních měsících, kdy je slunce výš na obloze, chrání interiér před před přímými paprsky. Dešťová voda je sbírána za střechy pomocí vertikálních trubek ukrytých za dřevěným obložením.
OFIS arhitekti
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 02.04.09
Návštěvnost: 92602 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
takto nejak... Rado 09.04.09 10:42
Dotaz Jan Bauer 09.04.09 14:03
Chata jak malovaná hana mrazikova 10.04.09 10:46
Detail okapu Petr Šmídek 10.04.09 16:37
podlaha ... iNKa_1104 18.04.09 18:02
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.