Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vahadlové mosty

Autor: UNStudio
Adresa: Purmerend, Nizozemí
Realizace: 1995-98

    Ben van Berkel dokázal, že spolupráce architektů a stavebních inženýrů je možná a že přináší sladké plody. Most v Purmerendu se UN studiu povedl podobně jako další inženýrské stavby.
Komplikované vedení infrastruktury a dopravních tras způsobilo, že most musel být proveden jako soustava tří plošin, které se při proplutí lodi postupně zvednou (Berkel poukazuje na analogii s prsty na ruce) a umožní přítomným pokochat se ekologicky plynulým dopravním happeningem. Oddělení automobilové dopravy od pěších a cyklistů ovlivnilo bezpečnost na mostě, která se nedá srovnat s rušným provozem na rotterdamském Erasmově mostě.
Provoz mostu řídí a sleduje "mostný" (bridge master neboli pán mostu) sídlící v betonovém monolitickém domečku. Ten je opláštěný stříbrným tahokovem, což má za následek, že se plášť domu mění při různém oslunění a při různých úhlech pohledu. Domek "mistra mostu" je krásnou kompoziční a proporční sochou. Svým výrazem na sebe poutá pozornost a je hlavní dominantou mostu.
Berkel dokázal, že i banální mostní dílo se může stát pro své okolí kvalitní dominantou a pro uživatele příjemným zážitkem na své cestě z centra historického Purmerendu do nové obytné čtvrti.
Autor: Jan Kratochvíl, 30.07.05
Návštěvnost: 45845 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.