Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům D

Autor: bevk perović arhitekti | Matija Bevk, Vasa J. Perović
Adresa: Rožna dolina, Cesta IX, Lublaň, Slovinsko | mapa
Projekt: 2005-07 Realizace: 2007-08
Plocha pozemku: 628 m²

© Miran Kambič
Dům D se nachází ve věhlasné vilové čtvrti Rožna dolina nedaleko centra Lublaně. Stavební program určoval specifický životní styl klienta. Bezdětný pár si přál dům s jedním obývacím pokojem, jednou ložnicí a tělocvičnou. Navzdory jednoduchým požadavkům, byl úkol velmi komplikovaný – na relativně malém pozemku bylo vyžadováno příliš mnoho funkcí. Velká část domu je proto ukrytá pod zemí a tváří svůj vlastní vnitřní svět odloučený od okolí.
Každé poschodí domu nabízí jinou úroveň soukromí a vztah k okolnímu prostředí. Podzemní tělocvična zahrnující pracovnu, posilovnu, saunu, plavecký bazén, hudební místnost a tři atria vytváří rozměrnou základnu domu pokrývající téměř celý pozemek. Ve spodní části přerušované atrii se odehrává neustálá interakce vnitřních a vnějších prostorů. Jednotlivé místnosti a plavecký bazén jsou rámovány skleněnými stěnami, které umožňují dennímu světlu pronikat hluboko do interiéru.
V prvním poschodí se nachází obývací pokoj s recepcí, otevřenou kuchyní a jídelní zónou, která pak pokračuje na venkovní terasy a zdvojnásobuje celkový prostor. Ozeleněná atria, která lze obcházet, působí jako malé zahrady nabízející letmé pohledy do spodní části. Z teras je výhled do sousední neupravované zeleně, která je pod ochranou a ve vlastnictví města, z níž se stává 'vizuální rozšíření' zahrady domu.
V horním patře s ložnicí a sanitárním příslušenstvím se objevuje další plynulý přechod mezi vnitřkem a vnějškem, kde terasa má stejnou plochu jako ložnice. Z této terasy je panoramatický výhled směrem na město a okolí. Dům je koncipován jako řada pečlivě uspořádaných prostorových sekvencí počínaje předzahrádkou. Tato zahrada je otevřená, není oplocená jako zahrady v sousedství a vytváří téměř poloveřejný prostor, který náleží současně ulici i domu. Venkovní plošina z broušeného betonu – určitý druh vstupního prahu – vede k pozvolnému schodišti vedoucímu do úrovně obývacího pokoje domu. Různé oblasti využití uvnitř domu jsou mezi sebou odlišeny také použitím různých materiálů. Teracové podlahy vyznačují spíše veřejné zóny, zatímco soukromé oblasti mají dřevěné podlahy z douglasky.
Celý dům je postaven z betonu, což umožnilo vytvořit dlouhé rozpony a ohromné prostory. Beton byl odlit na místě a poté byl opískován a vyleštěn, aby odhalil sedimentační povahu materiálu. Dům z venku působí tajemně a výrazně se odlišuje od okolních domů. Uzavřený kubický tvar s uliční fasádou z leštěného betonu neodhaluje nic z přepychového světa ukrytého uvnitř.
bevk perović arhitekti

Literatura

Autor: Petr Šmídek, 04.02.09
Návštěvnost: 79222 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Socha A.J.K. 05.02.09 00:47
;-) Jan Mráz 05.02.09 12:40
sss novotný 05.02.09 14:32
jan mráz: michal tutter 05.02.09 15:57
:-/ MP 05.02.09 16:45
ale aaaano newversion 08.05.12 10:26
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.