Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila ve Staré Bělé

Autor: ATOS-6 | Radim Václavík
Adresa: Chrobákova ulice, Stará Bělá, Ostrava, Česká republika
Realizace: 2004-2008 Užitná plocha: 327 m²
Zastavěná plocha: 210 m² Obestavěný prostor: 1452 m³

Sadové úpravy: Ing. Lubomír Rychtar

Koncepce řešení
Na počátku bylo pole bez vzrostlé zeleně. Přemýšleli jsme, jak dům zakotvit k pozemku, který neměl žádnou historickou vrásku. Tak jsme si vrásku - křivku nově vymysleli a k ní přidali dům a zahradu.
Objekt vytváří podélnou hmotovou kompozici na základně obdélníka, jehož podélná osa probíhá ve směru východ - západ. Podélná obvodová stěna obrácená k severu je mírně vypouklá. Křivka přechází do tvarování příjezdové cesty. V návrhu jsme křivku zdůraznili zastřiženým živým plotem, který se ale nerealizoval. Dynamickou křivku umocňuje napřímená linka vstupního chodníku, který je zastřešen stříškou zjemňující přechod z exterieru do interieru domu.

Dispoziční řešení
Obytná část v přízemí, která je řešena prolínáním jednotlivých funkčních prostorů bez oddělování dveřmi, je situována k jižní straně a je výrazně prosklená. Obývací prostor je spojen s terasou navazující na zahradu. Proti nadměrnému oslunění jsou obytné místnosti v tomto podlaží chráněny zasunutím prosklení o 1000 mm za líc objektu.
Na severní straně domu jsou navrženy převážně hospodářské prostory a hlavní vstup, který navazuje na krytou přístupovou pergolu a příjezd do garáže. Horní patro tvoří klidovou zónu, zahrnující ložnice, koupelny a tělocvičnu.
Garáž je situována na západní straně objektu a navazuje na hospodářskou část, vjezd je krytý předsazenou betonovou konstrukcí, která slouží i jako kryté stání.

Konstrukční řešení
Nosné konstrukce stavby jsou tvořeny kombinovaným nosným železobetonovým skeletem, kde příčné nosné stěny v modulu 5,5 m jsou ve dvou řadách nahrazeny příčnými betonovými rámy, tj. betonovými sloupy a průvlaky. Vzhledem k průběžným okenním otvorům jsou nosné konstrukce fasádních zdí rovněž vytvářeny jako monilitický tyčový skelet. Obvodové zdivo PROTHERM 30 P+D je z venkovní strany zatepleno a opatřeno fasádním dřevěným obkladem.

Literatura

Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Martin Rosa, 27.12.08
Návštěvnost: 75804 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
dispozice A.J.K. 29.12.08 16:48
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.