Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Möbius House

Autor: UNStudio
Adresa: Valkeveenselaan 48, Naarden, Nizozemí | mapa
Realizace: 1993-98

Příznivci neeukleidovské geometrie si v případě rodinného domku (550 m²) z dílny holandského UN Sudia přijdou na své. Möbiův proužek je v podstatě prostorový útvar, který vznikne spojením konců klasického 2D proužku, avšak za pootočení jednoho konce o 180°. Ben van Berkel nezůstal u jednoho pootočení, nýbrž rozvinul ambiciózní spirálu, jež je ve výsledku převedena z Beziérových křivek do expresivní ostrohranné dekonstruktivistické formy.
Základním konceptem domu není neeukleidovská onanie v prostoru, nýbrž provozní diagram života rodiny. Van Berkel je prohlubovačem teorie diagramů, toků a proudů. Möbiův proužek se ukázal jako vhodná geometrická materie pro uspokojení požadavků obyvatel (otázkou zůstává, nakolik je princip návrhu funkce-forma objektivní, jestli spíše nezafungovalo forma-funkce, každopádně barák je to výborný…). Každý ze dvou obyvatel prožívá své životní diagramy v jednom z proužků. Vzhledem k tomu, že se proužky v prostoru svíjí a tu a tam se protínají, je i jejich život dělen na soukromou a společenskou složku. Dalším bodem návrhu je spojení okolní zahrady a domu. Architekt přirovnává pobyt v domě k pocitům zažívaným v parku Kröller-Müller.
Manifest časoprostorového diagramu je v reálu vyjádřen železobetonovou monolitickou konstrukcí. Vedle betonu se v kompozici domu ještě široce uplatňuje sklo. Mobiliář je často součástí monolitické konstrukce. Vnitřní prostor je oslavnou básní na fenomény pronikání a plynutí.
I přesto, že první pocity při vnímání Möbiového domu asociují pokračování dekonstruktivistického proudu, jsme svědky nové etapy architektonického vývoje. Do procesu navrhování vstupují otázky časoprostoru a provozních diagramů. Podobně jako u muzea Het Valkhof v Nijmegen se podařilo Benu van Berkelovi skloubit provozní tok s formou objektu, což u některých projektů e-architektů nebývá pravidlem.
Autor: Jan Kratochvíl, 30.07.17
Návštěvnost: 54002 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.