Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vlastní dům a studio Wiel Aretse

Autor: Wiel Arets
Adresa: d´Artagnanlaan 29/31, Maastricht, Nizozemí | mapa
Web: www.wielarets.nl
Investor: Arets + Sijstermans
Projekt: 1993 Realizace: 1996-97

V kariéře architekta není mnoho příležitostí, kdy se nemusí vžívat do role svého klienta, nechávat se omezovat jeho požadavky a přistupovat na průměrné kompromisy. Okamžik projevu svobodné vůle přichází v podobě návrhu vlastního obydlí nebo architektonického studia. Tuto kapitolu velkoryse otevřel Frank Lloyd Wright se svými Taliesiny, do historie se zapsaly nekonvenční ateliery Le Corbusiera, v současnosti je možné sledovat zajímavé tendence minimální (ateliér Petera Zumthora) nebo maximální zabírající celý městský blok (basilejská továrna H&deM). V české kotlině hraje prim Kancelář pod zahrádkou Romana Kouckého. Spojení ateliéru s obydlím je typické pro workoholní architekty, jejichž osobní život splynul s profesním. Zářným příkladem je skleněná Fosterova manufaktura na londýnském břehu Temže. O tom, že je daná problematika dostatečně hluboká a nosná, svědčí i skutečnost, že si jej za téma své disertační práce kdysi zvolil samotný Rostislav Koryčánek.
Rozhodnutí spojit obydlí s vlastním studiem učinil na počátku 90. let také guru holandské architektury - Wiel Arets. Svůj hrad vystavěl ve vilové čtvrti Maastrichtu. Mezi rozkošnými vilkami stojí kategorický dřevěný kvádr. I u svého domu zůstal Arets asketický k používání mnoha materiálů a barev - vystačil si s třemi základními (dřevo, beton, kov). Vše je logické a struktivní. Impozantní severní vstupní fasáda naznačuje, že uvnitř domu se nacházejí dva provozy. Poštovní schránka s panelem zvonků usměrňuje přicházející k jedněm ze dvou dveří prosklených mléčným sklem. I když se to na první pohled nezdá, dům Wiela Aretse je třípodlažní. Vstupní část se nachází ve výškové polovině domu. Spodní podlaží je z větší části věnováno architektonickému studiu, nejvyšší pokojům obyvatel domu. Jižní otevření domu do zahrady podtrhuje komfortní bazén s navazující dřevěnou palubou. Zeleni patří výhradně zahrada, dům je chladný a kontrastuje s přírodním okolím. Žádná wrightovská organika se nekoná.
Interiér je účelně a střídmě zařízen nejkvalitnějším nábytkem (zahlédnete Coconuty od Vitry, Bacelony od Miese). Poctivé a masivní materiály. Světlo odkrývá prostor. Zenový dvorek. Sklobeton nad suterénem. Arets musí být stoupencem buddhismu - soudě podle jeho vlastního domu. Architekti nemusí psát knihy a vysvětlovat své postoje. Měli by dostat šanci postavit svůj vlastní dům nebo byt a neměly by je při tom omezovat peníze. Šlapeta to stihnul do 28. Nemáte v dnešní době deprese?
Jan Kratochvíl, 04.2004
Autor: Jan Kratochvíl, 16.04.08
Návštěvnost: 64245 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.