Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Fluid Vehicle - autobusová zastávka

Autor: NIO architecten
Adresa: Voorplein Spaarne Ziekenhuis, Hoofddorp, Nizozemí
Realizace: 1999-2003

Naším hlavním cílem byl Hydra-Pier. Po cestě jsme však vyfotili zajímavější realizaci. Hydra-Pier vznikl jako snobský prostor na jezeře k prezentaci špičkového designu a posezení u šálku kávy. Autobusová zastávka před nemocnicí vznikla jako nouzový přístřešek z polystyrenu a skleněných vláken. Jedno však mají obě budovy společné: konečně se daří uvádět odvážné počítačové modely do reálu, aniž by klienta zruinovaly. Pionýrské doby jsou za námi. Jen škoda, že se dnešní doby nedočkal Friedrich Kiessler. Nebo že by převtělil duši do Kase Oosterhuise?
Ex post hledám informace o stavbě. Domovská stránka Maurice Nia vás uvítá nepříliš positivním mottem. Životopis má vyhotovený i v čínské mutaci, ale informace o Fluid Vehicle jsou pouze v holandštině. Na řadu přichází Italové, kteří snad kromě Domusu a Renzo Piana všechno ostatní na poli architektury ukradli nebo "přejali". I tak jsem vděčný za anglický překlad recenze. Na závěr jsem našel pár flashových animací. Zastávka byla zprovozněna na začátku tohoto roku. Stojí uprostřed náměstí před nemocnicí a má funkci dopravního uzlu regionálního významu. Stavby toho druhu bývají neutrální. Zaha Hadid nasadila svou zastávkou ve Štrasburku nová kritéria, která Mirjam Galje, Henk Bultstra a Maurice Nio dále rozpracovali - velkomyslněji a méně askeze. Objekt byl navržen v duchu Oscara Niemeyera (kříženec moderny s barokem), je celý z polystyrenu a je největší stavbou ze syntetického materiálu (50m x 10m x 5m). Omezený rozpočet neumožňoval užití klasických konstrukčních metod polyesteru. Lidé se často podivují co má tvar budovy představovat, a nabízí se spousty odpovědí. Každá z domněnek je zároveň správná i irelevantní. Jako na bílou tvář Gejši, může být na stavbu aplikován jakýkoliv názor či představa a stejně nemá na sebe samu odpověď.
Autor: Petr Šmídek, 15.11.05
Návštěvnost: 70335 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
oranzova pista 20.11.06 15:19
este foto stefan molnar 09.12.06 12:04
mno nevim karel 09.12.06 14:02
Bílá Jan Růžička 13.12.06 11:26
biela verzus oranzova Matúš Nedecký 25.09.07 23:43
hezká skulptura Ondřej Zavřel 27.09.07 10:59
překlad a aktualizace Jiří Klimek 04.05.13 17:53
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.