Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila Bajgar

Autor: Grido, architektura a design | Peter Sticzay-Gromski
Adresa: Černošice, Česká republika
Investor: MUDr. Bajgar
Realizace: 2001

Foto: Vasil Stanko
Vitruvius vlastně chtěl říci, že budova musí vypadat, že je dobře postavená


Zadáním bylo postavit rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu na mírně se svažujícím pozemku na východ, otevírajíc se tak panoramě brdských hřbetů.

Záměrem bylo vytvořit domov se silným pocitem autenticity, stability a zakotvení do daného místa. Domov, ve kterém bydlení není jen činnost jako výsledek fungování jedné budovy.

Výrazem objektu se stává již z dálky patrný image masky strukturované cihelnou obezdívkou. Vnitřní prostory objektu nesledují vnější formu obalu, ale plně se soustřeďují na službu.

Kompozice tří objemů prozrazují sice ještě stroj na bydlení, když jednotlivým objemům byly přiděleny funkce – sklady, příprava a konzumace jídla, společenský salón, spaní, ale prolínání obvodového pláště a střechy už jednoznačně poukazuje na myšlenku abstraktního obalu osvobozeného od vnitřních prostorů.

Konstrukce – půdorys rodinného domu je složen ze tří stejných čtverců, které vzájemným překrýváním vymezují body, do kterých jsou vloženy bodové podpěry. Také schodiště je umístěno do prostor vzniklých vzájemným překrýváním čtverců tak, aby se uvolnila dispozice pro přirozené proslunění interiéru stavby. Nepřekrývající se části čtverců jsou zastřešeny kombinací pultových a sedlových střech, provedených nad dvěmi dominujícími věžemi objektu.
Ing. arch. Peter Sticzay-Gromski
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Martin Rosa, 08.08.08
Návštěvnost: 43712 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.