Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Prokešovo náměstí s podzemním parkovištěm

Autor: Ateliér Filandr | Václav Filandr
Adresa: Prokešovo náměstí, Ostrava, Česká republika | mapa
Realizace: 1998

Na Prokešově náměstí před novou radnicí v Ostravě byl v roce 1998 postaven dvoupodlažní podzemní parking pro necelých 200 aut. Tento objekt je samozřejmě skryt pohledům v podzemí. S náročnými podmínkami (podzemní agresivní voda, tektonický zlom apod.) se dobře vypořádal konstrukční systém ocelobetonu ing. Lukáše z Ostravy a navíc umožnil velkými rozpony (15 m) bezkolizní provoz v prostoru podzemního parkingu.
Na terénu byl v ploše náměstí odstraněn parter s jehličnatými stromy, malá plastika s vodotryskem. Do tohoto prostoru byly umístěny východy z podzemí, které obsahují schodiště a výtah a na severním okraji náměstí byla umístěna rampa pro vjezd do parkingu.
Celá plocha náměstí je řešena bezbarierově v jedné ploše s vyznačením funkcí plochy materiálem. Střed náměstí je vydlážděn deskami ze slezské žuly v kombinaci s žulou černou. Okraje jsou opatřeny mramorovou štípanou mozaikou v barvě bílé a černé. Slezskou žulou jsou obloženy i konstrukce osmi laviček, které zároveň slouží jako nasávání vzduchu pro ventilaci podzemí. Východy z parkingu jsou řešeny transparentně, aby co nejméně překážely náměstí a radnici. Dále mobiliář byl doplněn doplněn vysokými sloupy veřejného osvětlení, zábradlím a sloupky a odpadkovými koši. Asi po roce provozu byla do středu náměstí umístěna plastika sochaře Štorka (Ikaros) na soklu z černé žuly s vodní hladinou a vodotryskem. Po asi pěti letech byly na sloupech veřejného osvětlení umístěny konzoly pro květinovou výzdobu. A střed rondelu přilehlé komunikace ozdobil z květin vysázený znak Ostravy.

Dům získal čestné uznání v ostravské soutěži Dům roku 1998.

Ing.arch.Václav Filandr
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Tisková zpráva, 07.08.08
Návštěvnost: 41967 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.