Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Obytný soubor „Na Lhotách“

Autor: ADR | Petr Kolář, Aleš Lapka
Spoluautor: Josef B. Novotný, Albert Pražák
Adresa: Kunratice, Praha, Česká republika | mapa
Investor: K-Stavby, s.r.o.
Realizace: 2006, 2008 Plocha pozemku: 55817 m²

Kompoziční a prostorové podmínky při návrhu
Zástavba řešeného území má velmi proměnlivý charakter, závislý na době svého vzniku a podmínkách lokality. Dostavba našeho území smíšenou strukturou drobného měřítka je navržena tak, aby nebyl narušen záměr připojené rezidenční zóny a charakter jižní části tj. "obytných čtvrtí" s jasně definovanými komunikacemi a různorodosti solitérní architektury s důrazem na parkové plochy ( zahrady, veřejné plochy ).
Podmínky dostavby území byly dány již samotným významem v celkovém kontextu této lokality. Jednalo se o mimořádnou příležitost navrhnout zástavbu, která svým kompozičním charakterem podpoří důležitost navrhované funkce - tedy bydlení. Neopomenutelným kompozičním prvkem byl masiv vzrostlé zeleně Kunratického lesa na západní hranici lokality. Tato zeleň byla v návrhu respektována a dále doplňována stejně tak, jako návrh počítal s územím parkové plochy, která zasahuje do řešeného území. Je zde park s dětskými hřišti, cestami a vytváří zelený předěl mezi bytovou výstavbou a řešeným územím.

Urbanistické a architektonické řešení lokality
Řešený prostor je od západu ohraničen lesním masivem Kunratického lesa. Severovýchodní část navazuje na výstavbu bytových domů, od kterých je oddělena pásem parkových ploch - městský park. Jižní hranici tvoří ulice Na Lhotách.Tento pozemek vytváří nepravidelný trojúhelník, který v mírném svahu stoupá směrem k severu.
Urbanistické řešení vychází ze základního kompozičního předpokladu - navrhnout skutečně městskou "rezidenční" strukturu zastavění, která vhodně doplní prostorovou skladbu okolí a najít jakýsi kompoziční mezičlánek uplatňující se v dialogu s okolní architekturou.
Součástí architektonické koncepce byla snaha dosáhnout výrazu příjemného rezidenčního prostoru odpovídajícího měřítka. Znamená to, že jednotlivé domy mají různou architektonickou podobu. Zároveň je kladen důraz na dodržení celkové urbanistické koncepce.
Území je rozděleno pravoúhlou sítí komunikací, která je napojena na ulici Na Lhotech. Dále se pak počítalo s napojením na komunikační schéma bytové výstavby. Tímto rozdělením vznikají na území jakési bloky, které jsou vyplněny parcelami, na kterých jsou navrženy samotné domy.
U příjezdové komunikace Na Lhotech jsou navrženy domy řadové, které vytvářejí přechod mezi stávající zástavbou a určují řád nové čtvrti. Za těmito domy navazuje od západu ochranné pásmo lesa a za ním jsou navrženy solitéry, které přecházejí v zástavbu dvojdomků ukončené dvěma bytovými domy, které jsou od stávající zástavby již stojících bytových domů odděleny parkem.
Toto schéma vytváří logický předěl (jak hustotou, tak i výškou). Od západu jsou domy bytové, které mají 3 patra, dále pak dvojdomky dvoupatrové a na východě solitéry, které jsou také dvoupatrové.
U všech navržených typů domů je kladen důraz na vytvoření různorodé struktury ulice pomocí členitosti staveb a použitých materiálů na fasády (obklad, dřevo, omítka), přičemž je zachována architektonická čistota a řád. Tím je zajištěno, že nově vzniklé ulice mají svůj osobitý charakter, každá je jiná, avšak jako celek vytvářejí jednotnou architektonickou strukturu. Navržené domy dodržují uliční čáru s  předzahrádky, které dotvářejí rezidenční charakter dané oblasti.

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 29.09.08
Návštěvnost: 96335 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
fasady tomas 29.09.08 09:49
plot lucie 01.10.08 11:03
re filip medek 01.10.08 11:24
plot Petas bistas 21.01.09 11:48
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.