Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Nízkoenergetické domy

Autor: Mecanoo
Adresa: Svitavy, Česká republika | mapa
Realizace: 2000

K vypracování návrhu nízkoenergetických domů pro město Svitavy byl nizozemský ateliér Mecanoo vyzván PRC Building centrem v rámci probíhající výměny projektů mezi zeměmi bývalého východního bloku.
Domy jsou situovány na okraji města jako součást jeho rozvojového projektu, který zahrnuje okolo stovky rozličných bytových objektů - od sedmipodlažních po rodinné. Zmíněný projekt počítá s dvaceti nízkoenergetickými domy. Na kosodélníkové parcele byly realizovány čtyři dvojdomy a dva solitérní rodinné domy. V konceptu je vedle úspor energie počítáno i s možností dalšího rozšiřování. Jednou z podmínek pro budoucí dostavbu bylo, aby se domy nerozšiřovaly směrem do ulice. "Svépomocná zóna" je proto umístěna mezi domy, ohraničena lomenou zdí a zadními fasádami. V tomto prostoru je možné vytvořit různé typy rozšíření, například zimní zahradu nebo samostatný pokoj. Uvnitř domu mohou přídavné trámy mezi obývacím pokojem a prázdným prostorem případně nést podlahu dalšího pokoje.
Kombinací holandských a českých znalostí a technologií z oblasti nízkoenergetických a ekologických budov byl vytvořen pilotní projekt pro Českou republiku. Aktivní využití sluneční energie (kombinace plynu a slunce), její pasivní využití, samoregulační větrací zařízení a vysoká míra zateplení snižují spotřebu energie hluboko pod průměr.
Objekty jsou založeny na betonových pasech. Nosné obvodové zdivo je z bloků Porotherm. Pohledově se v interiéru uplatňuje část stropní konstrukce z trámů z lepeného dřeva. Nedílnou součástí řešení domků je zelená střecha s extenzivní zelení. Střešní vrstvy jsou navrženy tak, aby střecha byla bezúdržbová.
K pokrytí celkové spotřeby tepla slouží hybridní kondenzační plynový kotel s dostatečným výkonem. Kotel je propojen solárním systémem, který dle možností ohřívá topnou vodu v kolektorech umístěných na šikmé části střechy. Místnosti jsou vytápěny standardními radiátory, případně podlahovým vytápěním.
Dům je realizován částečně z vlastních prostředků, částečně z dotací a částečně z úvěru spláceného po dobu patnácti let.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 28.07.09
Návštěvnost: 62279 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.