Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům Moby Dick

Autor: Arkkitehdit NRT Oy
Adresa: Omakotitalo, Espoo, Finsko
Realizace: 2003 Užitná plocha: 406 m²

Tento biomorfní dům vyhlíží do ulice zpoza skály. Kamenné schodiště a ocelový most vedou k hlavnímu vchodu v prvním patře. Do budovy se vstupuje organickou bílou vnější zdí. V prvním patře je obývací pokoj, knihovna, ložnice a dva balkony. V přízemí jsou dětské pokoje, pokoj pro hosty a garáž. V suterénu se nachází sauna, tělocvična a místnost s krbem. Jednotlivá patra jsou propojena vysokým schodištěm a dvoupatrovou zimní zahradou. Tyto prostory jsou rovněž propojeny třemi průhlednými mosty ze skla a oceli. Schodiště, jež tvoří prostorové jádro domu, je osvětlováno velkým světlíkem. Ze schodiště se nabízí rozhled po celém domě všemi směry – buď přímo nebo skrz různé skleněné zdi. Organicky tvarovaný strop v prvním patře doplňuje volnou organizaci prostoru, která je zdůrazněna vnější zvlněnou bílou zdí. Všechny vnitřní stěny jsou, na rozdíl od vnějšího pláště, v průřezu obdélníkové, což vytváří dynamický kontrast. Dům se velkým oknem otevírá k jihozápadu – tedy směrem do zahrady.
Základní konstrukci domu tvoří ocelové pilíře naplněné betonem, železobetonové bloky a konstrukce střechy kombinující ocel a dřevo. Fasády jsou většinou obloženy překližkou společně s borovicovými laťkami a deskami. Zvlněný strop v prvním patře je sestaven z překrývajících se březových dýhových obkladů, což umožňuje obložit organické tvary prohýbající se ve dvou směrech. Vnitřní schodiště je vlastně ocelovým pláštěm, který je obložen dubovými prkny. Zábradlí je z ocelových trubek, sloupky z ocelových drátů. Krb v obývacím pokoji je ocelová konstrukce pokrytá leštěnými hliníkovými pláty. Dům je vybaven ústředním podlahovým vytápěním.
autorská zpráva
Autor: Petr Šmídek, 20.05.08
Návštěvnost: 53100 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.