Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům ve Valsu

Autor: SeARCH | Bjarne Mastenbroek, Christian Müller
Adresa: Vals, Švýcarsko | mapa
Realizace: 2005-09

Jáma
Nešlo by ukrýt dům v alpském svahu a zároveň si z něj dopřávat nádherné výhledy a umožnit světlu proniknout hluboko dovnitř stavby?
Překvapen tím, že dostal svolení postavit v těsné blízkosti světoznámých termálních lázní ve Valsu dvojici obytných domů, se klient rozhodl, že místo zastaví, aniž by nový dům jakkoli rušil v panoramatických výhledech z lázní. Umístěním centrálního patia do prudkého svahu vznikla velká fasáda s bohatými možnostmi pro umístění okenních otvorů. Výhledy z domu jsou mírně zkosené, což jim, když se díváte na neobyčejné krásné hory na protější straně úzkého údolí, přidává na dramatičnosti. Dobře míněné obavy ze strany místního úřadu, že by neobvyklý moderní návrh mohl být všeobecně nevýhodný, se nakonec ukázaly jako bezdůvodné. Úředníci byli rádi, že návrh nepůsobí jako 'obytný' nebo by jakkoli omezoval sousední budovu lázní. Návrh nebyl zamýšlen jako typická stavba, ale spíše jako příklad pragmatické a nenápadné realizace citlivě zasazené do svého okolí. Umístění vstupu do domu přes podzemní tunel vedoucí ze staré graubündnerské stodoly ještě více přesvědčilo, i když v mírně absurdní poloze, že mohl být koncept realizován.
Švýcarský stavební zákon nařizuje, že je definitivně možné udělit stavební povolení až potom, co je na místě vybudován dřevěný model ve skutečném měřítku. Tímto způsobem lze totiž místní komunitou a sousedy objektivně posoudit, zda je objekt skutečně nevhodný. V tomto případě logika zvítězila a tato část schvalovacího procesu byla prohlášena za zbytečnou.

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 09.05.08
Návštěvnost: 100369 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
hezky bunkr hetzer 09.05.08 09:34
hezky bunkr marek 15.05.08 11:30
marek hetzer 15.05.08 12:39
House(?) in Vals Abílio 05.06.08 00:41
vizu káča 01.02.10 08:50
je to super Ondřej Dvořák 01.02.10 13:24
re Ondřej Dvořák rk 02.02.10 09:08
to rk: david.machacek 30.08.10 11:34
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.