Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila v Čerčanech

Autor: VYŠEHRAD atelier | Zdeněk Rychtařík, Jiří Smolík
Adresa: Čerčany, Česká republika
Projekt: 1998 Realizace: 1999-2000

Svažitý pozemek s krásným výhledem do krajiny se nachází na okraji jižní části obce Čerčany. Tvoří přechod mezi rozptýlenou zástavbou a volnou krajinou. Hlavní hmota domu je vedena po spádnici pozemku a přebírá rovnoběžnou orientaci se stávajícími rodinnými domy na sousedních parcelách. Hmotové uspořádání stavby, spolu s vnějším vzhledem, důsledně vychází z uspořádání vnitřních dispozic. Společné obytné prostory domu se otvírají směrem na jih do vnějšího pobytového prostoru tvořeného dvojicí teras, ložnice umístěné v patře jsou pak díky své výšce směřovány na výhledy do krajiny. Dvojgaráž je vzhledem ke sklonu pozemku umístěna na jeho spodním okraji v návaznosti na komunikaci. Přístup k domu je po vnějším paženém schodišti.
Dispoziční řešení umožňuje prolínání jednotlivých prostor. Společné obytné prostory v přízemí a patrová galerie prosvětlená střešním světlíkem jsou vzájemně propojeny. Přirozený sklon terénu umožňuje vytvoření větší světlé výšky nad obývacím prostorem. V suterénu je umí- stěno požadované zázemí domu, v klidné poloze střechy je pracovna majitele. Jednotlivá podlaží jsou propojena jednoramenným schodištěm v centru dispozice.
Při stavbě byly důsledně použity materiály reagující na kontext místa. Přízemí domu je z pohledového betonu, jednoduchá kubická hmota patra je opláštěna dřevěným opeřením. Stěny pracovny jsou z vnějšku tvořeny vodovzdornou překližkou.
Nosná konstrukce stavby je ze zděných stěn v kombinaci s železobetonovými pilíři, stropy jsou želozobetonové. Všechny obvodové stěny jsou navrženy jako sendvičové. Plochá střecha s opačným pořadím vrstev je pochozí, povrch tvoří betonové dlaždice a říční kamenivo. Výplně otvorů jsou zpracovány systémem bezrámového zasklení v kombinaci s hliníkovými rámy v místě otvíravých otvorů. Stínění interiéru je u prosklených stěn zajištěno závěsy. Podlahy v obytných prostorech jsou z dřevěných lamel. Koupelny mají na podlaze přírodní linoleum a stěny jsou vymalovány hydrofobním emailovým nátěrem. Pro zařízení interiéru byl vypracován projekt atypického nábytkového zařízení, jehož výroba se v současnosti dokončuje.Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 28.07.07
Návštěvnost: 53671 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.