Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila Skalka

Autor: FACT v.o.s. | Libor Monhart
Adresa: Na Skalce 5, Plzeň, Česká republika
Náklady: 6 000 000 CZK Projekt: 1996
Realizace: 1997-2000

Pozemek
domu se nachází na rozhraní údolní nivy řeky Radbuzy v Plzni-Slovanech na okraji vilové zástavby s krásným výhledem na město. Vila je koncipována jako "obytný dřevěný most" vycházející z pevné, zděné "věže", která obsahuje vertikální komunikace a pomocné provozy domu. Celková koncepce byla do značné míry ovlivněna nepříznivými geologickými podmínkami, které si vynutily minimum opěrných prvků konstrukce a její maximální lehkost. To bylo jedním z důvodů volby lepené dřevěné konstrukce. Dalším důvodem byla shoda autora projektu i stavebníka na dřevu jako nositeli "obytnosti" a jeho schopnosti přirozeného stárnutí. S tímto ohledem byla volena i barevnost dřeva - odstín antico. Doplňkovou barvou byla logicky cihlová červeň omítky (počítá se s efektem opršení) podpořená neutrální šedí monolitického betonu. Koncepce exteriéru se prolíná i do interiérů, kde souzní přírodní cihelná dlažba COTTO s vybělenými podlahovými prkny obytných místností. Dřevo se jako stavební prvek osvědčilo a především splnilo původní záměr - rozdíl mezi zděnou "technickou" částí domu a dřevěnou "obytnou" částí je podle uživatelů domu pocitově zřetelný ve prospěch té dřevěné.

Stavba
Železobetonová konstrukce věže je doplněna cihelnými zdmi a stropy. Most je navržen jako dřevěná lepená konstrukce (podlaha) a střechu tvoří kombinované dřevěné nosníky SOLO. Opěrný sloup i terasa jsou provedeny ze železobetonu. Střecha mostu je pojata jako extenzivní "zelená střecha".

Dispozice
Vila má 3 podlaží, v nejvyšším podlaží (1.NP) je garáž a vstupní hala, v 1.PP. se nachází hlavní obytné prostory 2.PP obsahuje část pro hosty a technické zázemí domu.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 28.07.05
Návštěvnost: 59551 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
základy prosím Roman 04.12.16 10:59
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.