Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům v Cape Schanck

Autor: Jackson Clements Burrows Pty Ltd Architects
Adresa: Boneo Road, Cape Schanck, Austrálie
Realizace: 2005-06 Užitná plocha: 400 m²

Zvlněná krajina v okolí Cape Schanck je utvářena především vyčištěnými travnatými dunami (jež jsou v místě známy jako Cups region - doslovně: oblast misek) a rozsáhlými plochami hustých pobřežních vřesovišť a křovisek Ti-tree. Lokalita spadá do zóny se zvýšeným nebezpečím požárů a předtím, než oblast zásadním způsobem vyčistili první evropští osadníci, zde žili domorodci.

Při první návštěvě místa jsme objevili zbytky dutého vyhořelého kmene. Tato informace ovlivnila počátek architektonického hledání podoby interiéru i exteriéru, u nichž forma duté kulatiny navodila možnosti architektonického řešení.

Místo je položeno na vysoké vnitrozemské duně, mezi hustými křovisky pobřežních stromů Ti-tree, s dalece otevřenými západními pohledy. Při vstupu je návštěvník konfrontován s mohutnou zdí, která ukrývá formu hlavního vyššího podlaží. Nižší podlaží vybíhá z příkré pozemní plošiny jako jakási podstava a vytváří patu - téměř jako okolní duny. Točitá příjezdová cesta stoupá na strmý svah, a dostává se tak k vyššímu podlaží - za zástěnu plotu, který tají pohledy za ním. Tady je návštěvník uveden ke vstupnímu zážitku - odsud se otevírají široké pohledy na obytný prostor, terasu i bazén.

Program domu odpovídá potřebám páru na penzi a jejich početné rodiny, která je často navštěvuje s vnoučaty. Hlavní objem vyššího podlaží (který je pojatý jako dutý kmen) zahrnuje kuchyň, jídelnu, obytný prostor, garáž a prádelnu. Ve vedlejším objemu vyššího podlaží (pojatém jako větev vybíhající z kmene) je umístěna pracovna, hlavní ložnice a koupelna. Oba tyto objemy jsou zvenku obloženy místním skvrnitým tvrdým dřevem, jež je černě mořené. Cedrová okna a obložení, které jsou ponechány přírodní, se "navlékají" na černý exteriér a zdůrazňují rozdíl mezi vnitřkem a vnějškem, jako by šlo o přirozenou součást procesu stárnutí. V nižším podlaží se nacházejí ložnice hostů a je zde také ukryto technické zázemí a obslužné prostory domu i bazénu.

Dům je orientován na severozápad, kam se doširoka otevírá výhledům. Západní okna jsou kvůli zajištění kontroly nad pasivním ohříváním domu v letních měsících chráněna mohutnými přesahy (slunolamy) a elektrickými vnějšími žaluziemi, které se automaticky sklopí, jakmile slunce překročí severní osu. Také rozsáhlé severní prosklení je chráněno sluneční clonou, jež v létě omezuje pronikání slunečních paprsků. Další zohlednění požadavků udržitelného rozvoje představuje například instalace plně automatického elektrického systému (který eliminuje zbytečné ztráty energie), voda ze studny užívaná pro zahradu i bazén a cisterny sloužící k zachycování dešťové vody pro veškeré domácí potřeby; městský vodovod byl sice dosažitelný, nicméně stavebníci se shodli na tom, že napojení na něj není nezbytné.

Dům zapadá do krajiny díky své formě, materiálu i barvě. Profil nakloněného černého vertikálního obložení odkazuje ke klenutým strukturám stromů Ti-tree. Objem vyššího podlaží prodlužuje kopec a zvedá se k hřebenu. Z dálky tato zalomená forma koresponduje se zvlněným profilem křovisek a budova se noří do svého okolí.

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 12.03.08
Návštěvnost: 74305 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
hmm Jan Stolek 13.03.08 01:21
..na penzi Richard Boura 13.03.08 08:32
australie Miroslav Peterka 16.03.08 15:07
krása Pavel Fejt 17.12.08 11:40
jo Cizinsky Milan 20.02.09 12:48
skvost Jakub Hoffmann 28.07.11 00:43
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.